ZIELONA GÓRA:

16-latka z V LO stanie przed sądem rodzinnym. Odpowie za atak jako nieletnia

Prezeska Sądu Rejonowego w Zielonej Górze przedstawiła oświadczenie w sprawie 16-letniej uczennicy V Liceum Ogólnokształcącego, która we wtorek raniła nożem trzy osoby w szkole. Będzie odpowiadać za swój czyn jako osoba nieletnia. Sprawę rozpatrzy sąd rodzinny.

O zarzutach dla nastolatki mówiła sędzia Małgorzata Budrewicz-Macholak.

Wczoraj sąd rodzinny przedstawił nieletniej trzy zarzuty spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonych. Taka kwalifikacja prawna czynów oznacza, że sprawczyni nie będzie odpowiadała jak osoba dorosła, na zasadach przewidzianych w kodeksie karnym, lecz zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Nie grozi jej więc kara pozbawienia wolności, ale zastosowanie środków wychowawczych, leczniczych, w ostateczności – środka poprawczego.

Kwalifikacja prawna czynów może się jeszcze zmienić – to zależy, co sąd rodzinny ustali w toku postępowania. Najpierw przesłucha świadków zdarzenia i zapozna się z opiniami biegłych. Na razie nastolatka nie może bez zgody sądu opuścić miejsca, do którego została skierowana. Sprawa jest niejawna, ze względu na dobro pokrzywdzonych i sprawczyni.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X