WINOBRANIEZIELONA GÓRA:

Zielona Góra w wersji retro – pchli targ na Kupieckiej i Ciesielskiej

Co roku za sprawą zielonogórskiego targu staroci możemy przenieść się w czasie. Wystawcy przedmiotów przekonują, że są to rzeczy nie zawsze kosztowne, ale o dużej wartości sentymentalnej. Skąd je pozyskują, czym się interesują?

Winobraniowy pchli targ obfituje w rozmaite okazy. Część sprzedawców specjalizuje się w konkretnych przedmiotach, np. starych monetach, rzeźbach lub porcelanie.

Na moim stoisku króluje porcelana i biżuteria. Mam też piękne, stare zabawki i wszystko to, co zalega nam w szufladach po babciach, przodkach. Takie rzeczy zbieramy całe życie, to nie jest kwestia krótkiego czasu. Ja zajmuję się tym ok. 30 lat. Zawsze coś przytargam do domu – coś pięknego, starego, coś, co przypomina mi moje dzieciństwo. Grażyna Franek

Grażyna Franek

Takie targi, jak przyznaje pan Zbigniew, są również miejscem zwierzeń. Handlarze i klienci rozmawiają nie tylko o antykach. Sam traktuje targ jako odskocznię od codziennego życia.

Lubię to, czyli można powiedzieć, że jestem pozytywnie zakręcony. Mam takie rzeczy, które panie lubią – od broszek do szkła. Po prostu rzeczy, które są potrzebne do wystroju. Nieraz jeżdżę do Niemiec, na nasze giełdy, wymieniamy między sobą takie rzeczy, bo każdy pasjonat ma swoje dziedziny. Jestem z tego zadowolony, to taka odskocznia od wszystkiego, chociaż rodzina za bardzo tego nie lubi. Jestem tutaj co roku. pan Zbigniew

pan Zbigniew

Chętnych do poszukiwań staroci nie brakuje. Niektórych przyciąga już sama ciekawość.

– Jestem przyjezdna, ale zaglądam, bo córka mieszka w Niemczech i bardzo lubi chodzić w takie miejsca. Oglądam, żeby zrobić zdjęcia i coś jej wysłać. 
– Interesują mnie głównie kwestie numizmatyczne i trochę biała broń. Jestem kolekcjonerem już od około 10 lat. Pomysł jest trafiony, ale takie targi są za mało rozreklamowane. Coraz rzadziej można znaleźć jakiegoś rodzynka.

Na pchlim targu znajdziemy również przedmioty zdobione metodą decoupage, lalki czy figurki z metalu.

https://www.facebook.com/index96fm/posts/10161224982515657?__xts__%5B0%5D=68.ARDKCEk0njp4KGG4c2nIOordCvN2knvI6sH4EqST4DM9zg-tFntmzMS6o3Yoq2Ko-h14kwvWrYzYrAS-MiB4oFWmmjvbDEylXHiBTfZwOvSOaEDm8uSp8nz-Yhv2X38AGmLFuegXns6fj0E4gMpSs2fwyb14UrjbcFvYgBuXnms9Y7aLOQxyftk&__tn__=-R

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X