WINOBRANIEZIELONA GÓRA:

Winobranie oczami muzealników – o winnicy „Cantina” i dawnych fotografach

Wiele wydarzeń z okazji Winobrania organizuje Muzeum Ziemi Lubuskiej. W trakcie zielonogórskiego święta wina poznamy historię jednej z pobliskich winnic, obejrzymy dawne fotografie, a także dowiemy się, jak Winobranie postrzegają socjologowie.

„Dawne zielonogórskie atelier fotograficzne” to tytuł wystawy przygotowanej przez Alinę Polak-Woźniak i Bartłomieja Gruszkę. Obejmuje lata 1858-1945.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia i materiały archiwalne dotyczące przedwojennych zakładów fotograficznych, których w Zielonej Górze było około siedmiu, ośmiu. Działało 23 fotografów. Na wystawie zobaczymy ich zdjęcia. Część z nich to będą powiększone reprodukcje, część z nich to oryginalne fotografie. Będzie można zobaczyć, jak wyglądali dawni mieszkańcy Zielonej Góry, jak się ubierali.Bartłomiej Gruszka, kurator wystawy

Zakłady fotograficzne mieściły się m.in. przy ulicy Jedności, a także alei Niepodległości i ulicy Kupieckiej. Więcej na ich temat dowiemy się już dziś, 11 września o godzinie 17:00. Ekspozycja będzie dostępna do 20 października.

Jutro, 12 września, również o 17:00, w muzeum promowana będzie książka „Winiarska i bachiczna tradycja Zielonej Góry”. Przygotowali ją pracownicy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Spodziewajmy się więc naukowych refleksji na temat tego, czym jest Winobranie.

W cyklu „Winnice lubuskie wczoraj i dziś” muzeum zaprezentuje zaś jedno z miejsc produkcji lokalnego wina. Tym razem będzie mowa o winnicy „Cantina” Karoliny i Mariusza Pacholaków.

Jest to już piąta wystawa z cyklu „Winnice lubuskie wczoraj i dziś”. W tym cyklu chcemy pokazać specyfikę lubuskich winnic, czym jedna różni się od drugiej. Otwarcie wystawy – 13 września, w piątek, o godzinie 17:00.Arkadiusz Cincio

Więcej informacji o muzealnych wystawach usłyszycie w całej rozmowie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00