WINOBRANIEZIELONA GÓRA:

Posypały się nagrody kulturalne. Mamy też nowego honorowego zielonogórzanina

Zielonogórskie Winobranie ma szczególny charakter. To właśnie w tym czasie miasto nagradza uznanych twórców i działaczy kulturalnych. Nie zapomina także o osobach, które w inny sposób rozsławiają Zieloną Górę i przyznaje im honorowe obywatelstwa.

Tegoroczny tytuł honorowego obywatela miasta otrzymał Wilhelm Skibiński – wieloletni działacz społeczny, oświatowy i popularyzator kultury bukowińskiej.

Już trochę trema mi przeszła. To, co usłyszałem w laudacji, sam sobie przypomniałem. O niektórych sprawach pewnie bym zapomniał. Jest to przeżycie. Owszem, przepracowałem tyle lat, ale nie byłem znany z pierwszych stron w gazetach. Jestem szczęśliwy, że to zostało dostrzeżone. I powtórzę, to co mówiłem, aby dotarło do następnych pokoleń: taka długoletnia praca zawodowa i społeczna zostanie dostrzeżona.Wilhelm Skibiński

Wilhelm Skibiński urodził się w przedwojennej Rumunii. Jest potomkiem polskich emigrantów. W sierpniu 1945 r. przyjechał do Zawady koło Zielonej Góry. Był nauczycielem przedmiotów zawodowych i działaczem zielonogórskiego kuratorium oświaty.

Na uroczystej sesji wręczono też nagrody kulturalne prezydenta miasta. Przyznano je czterem instytucjom i ośmiu twórcom indywidualnym. Wyróżnienie za swoją długoletnią pracę otrzymał m.in. fotograf Tomasz Gawałkiewicz. Jego zdjęcia do dziś dokumentują ważne wydarzenia miasta i regionu. Ostatnio 50-lecie swojej działalności świętował wystawą fotografii z Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie.

To jest kolejna nagroda. Tym razem chyba za 50 lat pracy dziennikarskiej i 50 lat pobytu w Zielonej Górze. Praca polegała na tym, by dokumentować wszystko, co się wydarzyło. Akurat miałem szerszy obszar niż samo miasto, ponieważ od początku pracowałem na terenie całego województwa. Ale mieszkam w Zielonej Górze, więc najwięcej wydarzeń jest z Zielonej Góry.Tomasz Gawałkiewicz

Nagrodą kulturalną została też uhonorowana Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, specjalistka ds. teatru z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Nagroda jest ogromnym wyróżnieniem i docenieniem tego, co się robi. Robi się to z potrzeby serca, z pasji. Kocha się ludzi, z nimi się chce pracować. To miłe, że ktoś to docenia, dostrzega, że jest to ważne. Myślę, że jeszcze wiele lat pracy przede mną. Natomiast chyba najważniejsze jest to, że zaraziłam wielu ludzi miłością do teatru. Pracują oni w różnych zawodach, ale ten teatr od zawsze z nimi jest i wykorzystują to, czego się nauczyli.Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek

Poniżej lista wszystkich laureatów nagród kulturalnych.

Nagrody zespołowe:
Towarzystwo Śpiewacze Cantemus Domino w Zielonej Górze
Stowarzyszenie Forum Art w Zielonej Górze
Teatr Rozrywki Trójkąt w Zielonej Górze
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Zielonej Górze

Nagrody indywidualne:
Ryszard Błażyński – prezes Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry „Winnica”
Agnieszka Ginko-Humphries – poetka, koordynatorka Biblioteki Obcojęzycznej w bibliotece Norwida
Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek – specjalistka ds. teatru w Zielonogórskim Ośrodku Kultury
Marta Pohrebny – instruktorka teatralna Zielonogórskiego Ośrodka Kultury
Adam Bagiński – malarz
Tomasz Gawałkiewicz – fotograf
Ryszard Peryt – aktor, reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej
Robert Tomak – rzeźbiarz, twórca figurek zielonogórskich Bachusików

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: