WINOBRANIEZIELONA GÓRA:

Korowód, występy na scenie i w plenerze. Przebogate, teatralne Winobranie

W trakcie Winobrania Lubuski Teatr ma mnóstwo pracy. Aktywnie uczestniczy np. w korowodzie winobraniowym na zakończenie święta. Jak to jednak z teatrami bywa, przygotował również kilka atrakcji scenicznych. I to zarówno w swoich czterech ścianach, jak i w plenerze.

W miniony piątek ruszyły Winobraniowe Spotkania Teatralne. Na scenie w Zielonej Górze wystąpili najpopularniejsi polscy aktorzy, m.in. Daria Widawska, Łukasz Nowicki i Mirosław Baka. A to dopiero przedsmak najciekawszych występów.

W tym momencie jesteśmy, powiedzmy, w połowie tych spotkań teatralnych. Byli przedstawiciele z Torunia, artyści z innych teatrów. Polecam szczególnie „Kontrabasistę” w reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego z Krzysztofem Rogacewiczem w roli głównej. Spektakl znany z legendarnej roli Jerzego Stuhra, który niegdyś, zdaje się, też był kiedyś z tym przedstawieniem w Zielonej Górze. Ale to jest nowa artystyczna koncepcja, nagrodzona w Stanach Zjednoczonych prestiżowym laurem. Do tego Jan Peszek na finał Winobraniowych Spotkań Teatralnych. Postać, za którą rozdzwaniają się telefony teatralne – wszyscy pytają, kiedy będzie. Ogłaszamy więc: Peszek przybywa na finał Winobraniowych Spotkań – ze spektaklem „Nie strój zdobi nieboszczyka”.Janusz Łastowiecki, kierownik literacki Lubuskiego Teatru

Spektakl „Kontrabasista” – w czwartek (13.09.) o 19:00, „Nie strój zdobi nieboszczyka” – w niedzielę, 16 września, również o 19:00. W międzyczasie wystąpi też Teatr im. Juliusza Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego. Artyści zagrają w sztuce „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”. Spektakl – w sobotę, 15 września o 19:00.

Winobraniowe wieczory umilą też teatry uliczne i plenerowe. Już w ten piątek rozpocznie się Festiwal Monte Verde. Jego gościem będzie m.in. Lech Raczak, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia.

Przyznam, że moim odwiecznym marzeniem było zobaczyć w Zielonej Górze legendarny Teatr Ósmego Dnia. Teatr, który wywrócił myślenie o widowiskach plenerowych. Oni uświadomili społeczeństwu widzów, że sceną może być miasto, ulica. I tak jest w tym roku. Zaczynamy w piątek, 14 września o 20:00 na parkingu przed Centrum Przyrodniczym. Przedstawimy tam spektakl „Rabin Maharal i Golem”. Janusz Łastowiecki

Z przedstawieniem „Rabin Maharal i Golem” wystąpi Teatr Asocjacja 2006. Poza nim zobaczymy inny projekt Lecha Raczaka, czyli „Misterium Buffo”. Nowosolski Terminus A Quo wystawi natomiast spektakl „Laski”. Oprócz parkingu Centrum Przyrodniczego miejscem przedstawień będzie podwórko dawnej Galerii U Jadźki.

I najważniejsze pod koniec Winobrania – korowód ulicami miasta. Od lat Lubuski Teatr uatrakcyjnia go obecnością artystów. Również tych, którzy przyjeżdżają na festiwal Monte Verde.

Od kiedy Lubuski Teatr zajmuje się korowodem, dbamy o to, by miał on cechy spektaklu. Spektaklu z niespodziankami. Oczywiście hasłem, które w tym roku narzuca się w sposób szczególny, jest „Wolność”. Kojarzona oczywiście z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Nie ukrywam, że będą takie właśnie akcenty, np. grupy rekonstrukcyjne. Będą oczywiście Glinoludy, które robią ogromną furorę. Tych sektorów jest sporo, a akcentów w sektorach – co niemiara.Janusz Łastowiecki

Korowód ruszy w sobotę, 15 września o 12:00. Pójdzie tą samą trasą, co rok temu – przez aleję Konstytucji 3 Maja do Palmiarni. Więcej informacji o udziale Lubuskiego Teatru w Winobraniu usłyszycie w całej rozmowie.

Rozmowa z Januszem Łastowieckim – cz. 1

Rozmowa z Januszem Łastowieckim – cz. 2

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00