KULTURA:MUZYKA:WINOBRANIE 2019

Kiedy Anja przejmuje władzę! [Rozmowa z Anją Orthodox]

Closterkeller na Winobraniu 2018

To nie były łatwe lata dla Closterkellera. Na albumie „Bordeaux” udowodnili, że mogą ponownie wspiąć się na szczyty swoich muzycznych możliwości. Z kolei, przy ostatniej –„Viridian” przyszło im pracować w nowym, odmłodzonym składzie.  Dodatkowo, po raz pierwszy  w całości za produkcję na płycie odpowiadała sama Anja Orthodox. Czy syreni śpiew uwiódł zielonogórską publiczność podczas winobraniowego koncertu? Spragnionych informujemy: szykujcie się na ClosterKiller Tour!

“Viridian” to dziesiąty album studyjny Closterkellera, znacznie różniący się od poprzedniego wydawnictwa. Na „Bordeaux” dominowały gitary, tym razem ze względu na zmiany personalne w składzie, producentka postawiła na wokale i klawisze. Największym atutem „Viridian” są jednak bardzo osobiste teksty Anji Orthodox. Pomimo sześcioletniej przerwy studyjnej syrena, to jeden z najszybciej powstałych albumów w historii zespołu.

“Bordeaux” to bardzo wysmakowana i wyrafinowana brzmieniowo płyta, która wylatywała ponad poziomy, przez co okazała się trudna do zrozumienia dla ludzi, którzy nie są koneserami muzyki. Uważam ją jednak dalej za szczytowe osiągnięcie artystyczne zespołu. „Viridian” z kolei jest płytą piękną, która wydołuje wiele emocji. Zawarłam na niej w tekstach wielką ilość osobistych wynurzeń. Zmiany w składzie nastąpiły ogromne. Odszedł Mariusz Kumala – gitarzysta. Na bębnach w Closterkeller Studio zasiadł Adam Najman – prywatnie mój syn. Część utworów na „Viridian” to starsze kawałki, które były grane już wcześniej. Bardzo szybko pracowaliśmy natomiast nad utworami, które powstały już w obecnym składzie. Jeszcze nigdy ten zespół tak profesjonalnie i szybko nie nagrał płyty. Już wcześniej byłam współproducentem płyt Closterkellera, za „Viridian” odpowiadam natomiast w pełni, bo kto inny miałby to zrobić. Wytwórnia sugerowała kogoś z zewnątrz, jednak zaproponowałam, żeby dali mi szansę. Tak już raczej pozostanie.Anja Orthodox

W najbliższym czasie grupa planuje opublikować teledysk do piosenki „ Strefa Ciszy”. Na tym jednak nie koniec niespodzianek. 12 października legenda wyrusza w trasę z okazji jubileuszy: 30-lecia działalności zespołu oraz 15-lecia wydania płyty „Violet”.

Nagraliśmy teraz z zespołem teledysk do „Strefy Ciszy” – najpiękniejszego kawałka na płycie. Jest to opowieść o mnie i o moim ukochanym, który zagrał razem z nami w teledysku. Videoclip ma bardzo bajkowy klimat. Trasa będzie bardzo specyficzna. Rozpoczynamy ją już 12 października. Chcemy zaprezentować na trasie mocne koncerty, w tym przekrojowo najmocniejsze kawałki ze wszystkich płyt. Oficjalnie jej tytuł to „ClosterKiller Abracadabra Tour. Czadowa trasa na 30-lecie”. We Wrocławiu zagramy utwory, które graliśmy w starym Jarocinie – pierwsza, druga płyta i niektóre numery z albumu „Violet”. Zapraszamy.Anja Orthodox

Closterkeller wystąpił podczas Winobrania 2018 w poniedziałek, na scenie miasteczka winiarskiego przy ratuszu. Całość rozmowy znajdziecie poniżej.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: