LUBUSKIE:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Życie po przeszczepie też może być na full!

Wczoraj w Zielonej Górze odbyły się Obchody Światowego Dnia Nerek. W ramach tego święta odbył się również III Lubuski Zjazd Osób po Przeszczepie Nerek.

Organizatorem spotkania w Sali Kolumnowej było m.in. Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Nerka”. Prof. Bogumiła Burda, prezes stowarzyszenia mówi, że tego typu spotkania mają za zadanie integrować ludzi.

W Polsce ok. 4 mln osób choruje na nerki. To jest więcej niż 10%. 20 tys. ludzi jest dializowanych, czyli trzy razy w tygodniu musi przyjechać na stację dializ i 4-5 godzin jest dializowanych dzięki sztucznej nerce.prof. Bogumiła Burda

13 marca 1975 r. została przeprowadzona pierwsza w ówczesnym województwie zielonogórskim dializa. Dzisiaj w regionie lubuskim dializowanych jest ok. 700 osób.

Dzisiaj w samej Zielonej Górze mamy 120 osób, które jest dializowanych. W Polsce od 1966 r. zostało przeszczepionych ponad 18 tys. osób. Mówimy o przeszczepach różnych narządów. Średnio z przeszczepem nerki żyje się 7 lat. Oczywiście najlepszy jest przeszczep rodzinny.prof. Bogumiła Burda

Prof. Bogumiła Burda przyznaje, że wiedza i świadomość studentów, a także młodzieży szkolnej w zakresie przeszczepów musi być cały czas pogłębiana. Ponadto istotna jest profilaktyka. Tu jest bardzo wiele do zrobienia.

Co roku jest u nas konferencja przy okazji Światowego Dnia Transplantacji i co roku zaczynamy tę edukację na nowo. Moja mama była 12 lat dializowana i spotykałam się z tym, że wiele osób pytało mnie, co jaki czas odbywają się dializy. (…) Świadomość, że musi być oczyszczony organizm, krew musi wyjść, przejść przez sztuczną nerkę i wrócić do człowieka musi być pogłębiana. Studenci wiedzą, na czym polega przeszczep i że jest ważny, ale nie do końca sam rozumieją, że też powinni się badać.prof. Bogumiła Burda

Pogłębianiu światomości służą m.in. Biegi dla Transplantacji. Takie wydarzenie kolejny raz odbędzie się w czerwcu przy okazji Festiwalu Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej w całej rozmowie poniżej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X