UCZELNIA:

Zobacz, posłuchaj i posmakuj francuskiej kultury. 22. Dni Frankofonii na UZ

Dla miłośników języka i kultury krajów francuskojęzycznych to prawdziwe święto. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim odbywają się właśnie pod hasłem „Język, kultura, twórczość”. Z tej okazji dla studentów, uczniów i mieszkańców przygotowano wiele atrakcji.

W organizację tej imprezy włącza się wiele osób – od studentów i wykładowców po partnerów z Belgii i Francji – wyjaśnia dr Elżbieta Jastrzębska, kierownik Zakładu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wszyscy jesteśmy zaangażowani – wszyscy pracownicy i wszyscy studenci. Studenci zrzeszają się w Kole Młodego Romanisty i angażują się, jak mogą – w przygotowanie kafejki, przeprowadzanie konkursów dla młodzieży (bo bardzo nam zależy, by utrzymywać kontakt ze szkołami). Współpracujemy z kolegami z Belgii i Francji, z Uniwersytetu z Caen. W tym roku mamy gości z Caen, którzy przyjeżdżają nie tylko w ramach Erasmusa, ale również współpracy naukowej.dr Elżbieta Jastrzębska

Podczas Dni Frankofonii zagraniczni goście biorą udział w konferencji naukowej. W tym roku jej tematem jest m.in. piosenka francuskojęzyczna i francuskie malarstwo. W holu Instytutu Neofilologii przy alei Wojska Polskiego czeka zaś kawiarenka francuska.

Organizujemy Dni Frankofonii i kawiarenkę, żeby pokazać potrawy. Każdy coś przygotował – są na przykład naleśniki, będzie można zjeść tosty, ciasta, sery, sałatki.Ada Kaczmarek, współorganizatorka Dni Frankofonii

Poza tym w holu instytutu możemy oglądać dwie wystawy. Uczniowie zielonogórskiego Zespołu Szkół Plastycznych prezentują swoje prace w ekspozycji pt. „Ponad dachami Paryża”. Z kolei dzieci i młodzież, m.in. z Zespołu Edukacyjnego nr 1 w Zielonej Górze – fotografie z konkursu „Francuskie ślady wokół mnie”.

Dni Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim potrwają do czwartku, 21 marca. Szczegółowy program – na stronie uczelni.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: