UCZELNIA:

Znów będzie gorączka złota!

Złoto dla zuchwałych? Niekoniecznie! Wystarczą umiejętności, aby ze złotem opuszczać teren Kampusu A Uniwersytetu Zielonogórskiego. W sobotę, 20 maja już po raz czwarty odbędą się Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota.

Organizatorem jest Zielonogórskie Akademickie Bractwo Kopaczy Aurum. Przewodniczący bractwa, dr inż. Dariusz Michalski wyjaśnia, na czym polega rywalizacja.

Zawody, to nie jest takie pójście nad strumień i płukanie w nurcie rzeki. Jest wyznaczone miejsce, są przygotowane płucznie, każdy ma ze sobą narzędzie do płukania złota, czyli miskę, która też podlega pewnym regulaminom. Wymiary muszą zmieścić w wytycznych, czyli średnica miski nie może być większa niż 50 cm i miska nie może być wyższa niż 15 cm. Wszystko jest robione zgodnie z regulaminem Światowej Federacji Płukaczy Złota – tłumaczy dr inż. Michalski.

Trzeba w jak najkrótszym czasie znaleźć złoto, które zostało wrzucone do piasku. Wszyscy uczestnicy rywalizują w identycznych warunkach, z taką samą ilością piasku do przesypania. Impreza cieszy się zainteresowaniem również gości z zagranicy.

Mamy obcokrajowców w tym roku również. Pojawiają się kraje, powiedziałbym, egzotyczne. Mamy zapisanych zawodników z Bośni i Hercegowiny. Jest ktoś zapisany z Gruzji. Mamy zawodników z Litwy, z Rosji, z Białorusi. Jeszcze kilka krajów moglibyśmy tutaj wymienić włącznie z Francją i Hiszpanią ­ – dodaje szef bractwa.

Rejestracja na zawody jest prowadzona elektronicznie. Więcej informacji znajdziecie na fanpage’u Zielonogórskie Akademickie Bractwo Kopaczy Aurum. Zapisać się będzie można także w dniu zawodów. Zmagania rozpoczną się od nauki płukania złota ok. 8:00. Później rozpocznie się zasadnicza rywalizacja w czterech kategoriach: turniej dziekanów, studentów i pracowników uczelni, dzieci oraz turniej open. Ostatni jest dla wszystkich, którzy nie są związani z uczelnią. Start w zawodach jest bezpłatny, a wypłukane złoto zabiera się ze sobą. Więcej szczegółów w całej rozmowie z dr. inż. D. Michalskim.

Godzina Rektorska

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: