UCZELNIA:

Zielonogórska firma z nagrodą!

Wyniki konkursu dla firm oraz osób aktywnych w sferze innowacji ogłoszono podczas Festiwalu Przedsiębiorczości Akademickiej na Politechnice Wrocławskiej.

Organizatorem konkursu jest Politechnika Wrocławska Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (AIP). Ideą Ogólnopolskiego Konkursu Przedsiębiorczości Akademickiej jest wyróżnienie i promowanie zarówno młodych przedsiębiorców akademickich, którzy oferują innowacyjne produkty i usługi, jak i osób, które aktywnie wspierają przedsiębiorczość akademicką. Kapituła konkursu wyłoniła zwycięzców w czterech kategoriach.

Jak poinformowano na stronie Politechniki Wrocławskiej, statuetkę dla “Osoby wspierającej przedsiębiorczość akademicką” przyznano prof. Janowi Kosmolowi. Laureat posiada bogate doświadczenie w zakresie organizacji i wspierania innowacyjnej działalności gospodarczej. Jest twórcą koncepcji, realizatorem oraz prezesem Parku Naukowo-Technologicznego “Technopark Gliwice” Sp. z o.o.

W kategorii “Firma akademicka” nagrodzono firmę Lipid Systems Sp. z o.o., działającą w ramach AIP PWr. Jak poinformowano na stronie PWr, zwycięska firma prowadzi prace nad generykami, czyli innowacyjnymi postaciami farmaceutycznymi znanych substancji czynnych. Jej celem jest opracowywanie, testowanie i uruchamianie produkcji nowych formulacji i zaawansowanych technologicznie wyrobów kosmetycznych o korzystniejszych, z punktu widzenia farmakoterapii lub wygody dla pacjenta, właściwościach substancji aktywnych. Obecnie spółka realizuje projekt wdrożenia do produkcji, wraz z opracowaniem linii technologicznej, liposomowej postaci doksorubicyny – substancji stosowanej w terapiach przeciwnowotworowych.

Za produkt innowacyjny “mikrobiogazownia rolnicza” nagrodzono firmę AIP Uniwersytetu Zielonogórskiego – Ekoenergetyka – Zachód s.c. Bartosz Kubik, Maciej Wojeński, która zwyciężyła w kategorii “Produkt innowacyjny”. Firma specjalizuje się we wdrażaniu nowych technologii w dziedzinie ekologicznych rozwiązań w energetyce. Opracowana przez nią technologia budowy mikrobiogazowni rolniczej to instalacja do wytwarzania biogazu rolniczego z substratów roślinnych i odchodów zwierzęcych oraz przetwarzania biogazu na energię elektryczną i ciepło. Nowe rozwiązanie daje również możliwość zdalnego monitoringu i zarządzania procesem gazyfikacji.

Z kolei “Produktem innowacyjnym” ogłoszono “laserowy Interferometr Pomiarowy LSP30-3D” opracowany przez firmę Lasertex Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Wdrażania Postępu Naukowo-Technicznego. Jest to kompletne urządzenie przeznaczone do wykonywania laserowych pomiarów interferometrycznych maszyn. Interferometr znajduje zastosowanie w badaniach geometrii maszyn, pomiarach płaskości, równoległości osi, wibracji, prostoliniowości, prostopadłości oraz małych kątów. Firma wywodzi się z PWr.

Autor: Źródło: MNiSW

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00