UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Zatracić się w tańcu. Rozmowa z dr Markiem Zadłużnym, tancerzem [Kwadrans Akademicki]

Taniec jest jego żywiołem! Dr Marek Zadłużny, choreograf, dyplomowany tancerz i teoretyk tańca, znany jest wszystkim zielonogórzanom z działań Pracowni Teatru Tańca i festiwalu Strefa Ruchu. To jednak już pieśń przeszłości. Obecnie Zadłużny sprawuje artystyczną opiekę nad zespołem tancerzy Physical ArtHouse.

Artyści wpisują się w nurt minimalizmu, preferują ruch naturalny i organiczny charakterystyczny dla teatru fizycznego połączonego z technikami tańca współczesnego.

Potrafimy sobie wyobrazić i opisać tango, flamenco, czy taniec irlandzki, ale jak można opisać taniec współczesny? Marek Zadłużny wymienia jego dwie główne cechy: naturalizm i inkluzywny charakter.

Jak podkreśla gość “Akademickiego Kwadransa” wszystkie projekty, czy też spektakle są pracą całego kolektywu/zespołu. W Physical ArtHouse nie ma miejsca na indywidualizm, bo każdy z tancerzy czerpie energię od partnerów scenicznych. Dzięki temu widz może zobaczyć w spójne dzieło połączone artystyczną wizją z harmonią ruchu, pięknem i ekspresją ludzkiego ciała.

Jeśli przyjdzie Wam ochota tańczyć w profesjonalnym zespole, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie. Pozytywne podejście do własnego ciała i otwartość w relacjach z drugim człowiekiem są jedynym warunkiem. Później najważniejsza jest artystyczna wolność!

Projekty realizowane przez Physical ArtHouse możecie poznać na stronie Ośrodka Praktyk Choreograficznych (OPCH.)

Zapraszamy do obejrzenia całego programu “Kwadrans Akademicki”, który jest dostępny na radiowym facebooku.

Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i Facebooku Radia Index.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00