UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Żaden (korona)wirus im niestraszny! Studenci medycyny będą uczyć o HIV

W maju zazwyczaj zaczynał kursować „Tramwaj Zwany Pożądaniem”. Studenci medycyny w różnych miastach objeżdżali ulice, by przekazywać wiedzę na temat AIDS, wirusa HIV i chorób przenoszonych drogą płciową. I podobnie byłoby w tym roku, gdyby nie… epidemia innego wirusa. „Tramwaj…” nie zjedzie jednak do zajezdni.

Zamiast po naszych drogach, będzie kursował światłowodem – żartują studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Przenieśli swoją inicjatywę do internetu.

Co roku akcja wyglądała tak, że kiedy były na przykład juwenalia albo różne imprezy studenckie, to wynajmowaliśmy jakiś pojazd – autobus, tramwaj, łódkę – i przewoziliśmy studentów do klubów na te imprezy. W międzyczasie edukowaliśmy ich na temat HIV, infekcji przenoszonych drogą płciową, bezpiecznego seksu. Podczas tego przejazdu „przemycaliśmy” aktualną wiedzę medyczną, żeby się czegoś dowiedzieli, ponieważ grupa studentów i ogólnie młodych ludzi jest dosyć mocno narażona na takie zakażenia.

Lokalnie kampanię organizuje oczywiście zielonogórski oddział IFMSA-Poland. Wcześniej studenci kierunku lekarskiego wynajmowali autobus MZK w trakcie Bachanaliów i jeździli nim między kampusami Uniwersytetu Zielonogórskiego. Teraz, gdy jest to niemożliwe, będą prowadzić akcję na Facebooku.

Będziemy przygotowywać cykl postów informacyjnych w wydarzeniu facebookowym, gdzie będzie można dowiedzieć się podstaw na temat wirusa HIV, choroby, którą wywołuje, czyli AIDS, profilaktyki, gdzie można się przebadać darmowo i anonimowo. Obalimy kilka mitów, które krążą wokół tego tematu. Na koniec planujemy rozmowę na żywo, na tzw. lajwie, z pracownikiem zielonogórskiego Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, który zajmuje się kwalifikacją i przeprowadzeniem badań w kierunku zakażenia wirusem.

Akcja „Tramwaj Zwany Pożądaniem” potrwa do 24 maja.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00