AUDYCJE 96 FM:UCZELNIA:

Wspomnienia o tych, którzy byli związani z uczelnią [UZ Nawigator]

W minionym roku akademickim Uniwersytet Zielonogórski pożegnał kilka wybitnych osobistości związanych z uczelnią. Wśród nich byli trzej doktorzy honoris causa. W programie „UZ Nawigator” przypomnieliśmy, z czego byli znani i czym zasłużyli na uniwersyteckie honory.

29 marca zmarł prof. Krzysztof Penderecki – wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Był twórcą takich utworów, jak opera „Raj utracony”, „Tren – Ofiarom Hiroszimy” i „Polskie Requiem”. Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał w 2014 roku.

Kilka miesięcy później uczelnia pożegnała również dwóch uznanych matematyków – prof. Juliana Musielaka i prof. Dietharda Pallaschke.

Prof. Diethard Pallaschke i prof. Julian Musielak to wybitni matematycy, którzy byli doktorami honoris causa na wniosek naszego Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. To profesorowie, którzy przez wiele lat współpracowali z naszymi matematykami.

W poprzednim roku akademickim, w czerwcu, zmarł prof. Piotr Alawdin z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Kierował w tej jednostce Zakładem Konstrukcji Budowlanych. Był również pełnomocnikiem dziekana ds. współpracy międzynarodowej z krajami wschodnimi.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X