UCZELNIA:

Wielkie podsumowanie roku

Styczeń
 
Oczywiście zaczynamy od stycznia. W pierwszym miesiącu mijającego roku oczy wielu były zwrócone w strionę kilkudziesięciu studentów, którzy brali udział w akcji “BUZ do Kariery”. W ciągu kilku miesięcy zawitał łącznie do 30 miast w regionie. Więcej o Buzie poczytacie tutaj i tutaj. Styczeń to również miesiąc chłodów w budynku A-2 i finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
Luty
 
W lutym na pierwszej Gali Inżynierów bawiło się ponad 200 osób: studentów, wykładowców i pracowników uczelni.  Na miejscu byli także nasi reporterzy, którzy rozmawiali ze studentami. Luty to również sesja. Nasi żacy mają zawsze różne sposoby na zapamiętanie wiedzy zdobytej na wykładach i ćwiczeniach. W lutym mieliśmy również walentynki. I pomimo, że większość żaków zdobyło się w tym dniu na prezent dla drugiej połówki, to wiele osób krytykowało samą ideę.
 
Marzec
 
Marzec, bez wątpienia stał pod znakiem Dni Otwartych Drzwi na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jeszcze przed ich rozpoczęciem Ewa Sapeńko, rzecznik uczelni zachęcała do odwiedzenie UZetu. Później przyszedł czas na podsumowanie. W Marcu mieliśmy również nietypowego gościa. Naszą rozgłośnię odwiedził Marek Niedźwiecki. Innym ważnym wydarzeniem było rozpoczęcie przygotowań do rekrutacji. Proces ten nadzorował prof. Longin Rybiński, Prorektor ds. Studenckich.
 
Kwiecień
 
Kwiecień rozpoczął się Targami Pracy na Uniwersytecie Zielonogórskim. Organizatorem tego przesiew zięcia było Biuro Karier. Jego szefowa Lila Smoła w rozmowie z reporterami Indexu powiedziała na co mogli liczyć żacy uczący się na naszej uczelni. Oprócz tego na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się Konkurs Fizyczny. Drugi a zarazem finałowy etap wygrał Marcin Sokołowski. Drugie miejsce zdobył Rafał Babiarz, a trzecie Szymon Paduszyński. Dodajmy jeszcze, że Instytut Fizyki zorganizował to przedsięwzięcie już po raz szósty.
 
Maj
 
Czas na maj, który rozpoczął się egzaminami maturalnymi w szkołach średnich. Rozpoczęły się także dni kultury studenckiej czyli Bachanalia 2009. O Bachanaliach przeczytacie też tutaj i obejrzycie tutaj.
 
Czerwiec
 
Czerwiec to przede wszystkim Festiwal Nauki. Tegoroczna impreza odbyła się 7 i 8 czerwca na zielonogórskim rynku oraz w murach uczelni. W ciągu pierwszego dnia zielonogórscy naukowcy wyszli do ludzi i pokazali im czym zajmują się na co dzień. Innym ważnym wydarzeniem było nadanie tytułu Doktora Honoris Causa prof. Janowi Węglarzowi.  Uroczystość nadania tytułu odbyła się 5 czerwca. Ważne były również wybory do Parlamentu Europejskiego. To dlatego, ponieważ Artur Zasada został pierwszym zielonogórskim Europosem.
 
Lipiec
 
Jednym z ważniejszych przedsięwzięć Lipca była rekrutacja na studia. Kandydaci przez prawie dwa tygodnie mogli zgłaszać chcęć nauki na UZecie. Gdzie wybierali się najchętniej? Także w lipcu na Uniwersytecie Zielonogórskim zaprezentowano energometr, czyli urządzenie dzięki któremu można kupić prąd i naładować nim baterie. Urządzenie zbudowane przez byłych studentów UZ i prof. Grzegorza Benyska wkomponowało się w miejski krajobraz do tego stopnia, że zielonogórzanie chętnie z niego korzystali.
 
Sierpień
 
Ruszył sklep z gadżetami Falubazu Zielona Góra. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania. Trwały też przygotowania do Winobrania.
 
Wrzesień
 
W wrześniu odbył się długowyczekiwany przez wszystkich przyszłych studentów Campus Akademicki. Wszystko zaczęło się 4 września. Do Międzyzdrojów pojechało kilkudziesięciu studentów z Zielonej Góry. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy jej uczestniczki zapewniały, że liczą na dobrą zabawę. We wrześniu mieliśmy również Winobranie. Zastawione parkingi z zmieniony rozkład autobusów to największe problemy z jakimi spotykali się Zielonogórzanie. Na szczęście cała impreza przebiegła spokojnie.
 
Październik
 
Październik to oczywiście inauguracja roku akademickiego. Ceremonia odbyła się w auli UZetu przy ulicy Podgórnej. W październiku rozpoczęły się także bezpłatne studia podyplomowe na wydziale Ekonomii i Zarządzania. Jak zapewniał dr Zbigniew Binek kadra, która będzie uczyła studentów jest na wysokim poziomie. 21 października Radio Index otworzyło swoje drzwi dla ludzi z zewnątrz. Przyszło prawie setka osób.
 
Listopad
 
W listopadzie Na  uniwersytecie zielonogórskim wystartowała akcja „Moja Przyszłość”, organizowana przez organizacje AEGEE, uzetkę i biuro karier. W ramach akcji na studentów czeka wiele spotkań z przedstawicielami uczelni, urzędu pracy, a także szefami  zielonogórskich firm. Na pierwszym szkoleniu studenci dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Listopad to również miesiąc otrzęsin nowych żaków. Jeszcze przed imprezą Jakub Bartusz zachęcał do odwiedzenia „Kotłowni”. Pod koniec listopada odbyły się również wybory do Samorządu Studenckiego. Frekwencja nie była jednak zbyt wysoka i nie udało się obsadzić wszystkich miejsc.
 
Grudzień
 
Grudzień zaczął się Międzynarodowym Dniem Wolontariatu w Zielonej Górze. Przedstawiciele organizacji pozarządowych zorganizowanie specjalne szkolenie dla zielonogórskich wolontariuszy. Kolejnym ważnym wydarzeniem był maraton pisania listów organizowany przez Amnesty International. Na czym polega akcja? O tym Igor Skrzyczewski, koordynator akcji w Zielonej Górze. Grudzień kończył się wigilia akademicką. Martyna Szychowiak z Duszpasterstwa akademickiego zachęcała wszystkich do udziału w tej akcji.
 
Jaki był ten rok dla Ciebie? Czekamy na Twoje komentarze.

Autor: Karol Tokarczyk

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00