UCZELNIA:

Warto czasem coś odbębnić. Można zrobić to dobrze!

Warsztaty gry na djembe i dundun

Gra na bębnach była i nadal jest metodą komunikacji między ludźmi. Pierwotnie znana w Afryce, dotarła do Europy dzięki imigrantom i kolonizatorom. Na Starym Kontynencie skupiamy się raczej na aspekcie muzycznym. Choć, kto wie, może djembe i bębny dundun pomogą ludziom przełamać pierwsze lody?

Muzykowanie na tych instrumentach wydaje się niszową pasją. Nie musimy jednak jechać do Afryki, by je zdobyć. Produkcją bębnów coraz chętniej zajmują się polscy producenci. Muszą przy tym spełnić kilka warunków.

W Afryce to jest tak, że ród kowali robi te bębny i potem na nich gra. U nas też już wykształciły się może nie rody, ale pojedynczy kowale, m.in. Paweł Małkowski od nas, z Lubuskiego. Robią te bębny z polskiego drewna. Jeśli chodzi o bębny z afrykańskiego drewna, trzeba je sprowadzić. To musi być twarde drewno i jeden kawałek drewna. Nie może być klejone, ponieważ tutaj idzie taka moc podczas uderzenia, że istniałoby ryzyko, że pęknie. Naciąg to również bardzo duża siła. Sklejka mogłaby tego nie wytrzymać.Roman Rozenberger

Grę na instrumentach promują Ogólnopolskie Dni Djembe. Pomysłodawcą wydarzenia jest Janusz Czarnecki z Opola. Idea została dobrze przyjęta w całej Polsce, a warsztaty gry są z powodzeniem organizowane już od trzech lat.

Jeśli chodzi o Zieloną Górę, to 28 października o 17:00 w klubie studenckim WySPa zapraszamy na warsztaty otwarte dla każdego. Bez względu na wiek, płeć, bez względu na jakiekolwiek ograniczenia. Nawet jeżeli ktoś będzie miał złamaną rękę, to nie gra się tylko rękoma. Po warsztatach robimy jam session. Czyli jeśli ktoś będzie chciał spróbować pograć z innymi muzykami „na wolno”, to znajdzie się czas i na to.Roman Rozenberger

Warsztaty są darmowe. Zapisy na stronie dnidjembe.org. Tymczasem zachęcamy do wysłuchania brzmienia djembe w powyższej rozmowie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00