UCZELNIA:

W Instytucie Muzyki nauka idzie jak z nut! Co można tu studiować? [Kierunek UZ]

Te studia przyciągają pasjonatów – ludzi, którzy kochają muzykę, a przede wszystkim mieli z nią już do czynienia. Kierunki muzyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim, choć mogą być postrzegane jako elitarne (roczniki studentów są bowiem niewielkie), co roku przyciągają zdolnych wokalistów i instrumentalistów. Poznajcie je bliżej!

Osoby, które swoją pasję do muzyki chciałyby przekazać młodszym pokoleniom, mogą pomyśleć o podjęciu studiów na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Daje on uprawnienia do podjęcia pracy w placówkach oświatowych – szkołach czy centrach kultury. Studia są prowadzone na poziomie licencjackim oraz magisterskim.

Na studiach I stopnia student nabywa wszelkiej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, które są niezbędne do tego, żeby być edukatorem muzyki. Nie tyle nauczycielem, bo można pójść do pracy w szkole i uczyć muzyki, ale z moich obserwacji, doświadczeń (a pracuję ponad 25 lat w Instytucie Muzyki) wiem, że nasi absolwenci prowadzą własną działalność edukacyjną, np. szkoły bądź lekcje prywatne, działają jako muzyczni terapeuci – osoby, które prowadzą np. zajęcia z małymi dziećmi o charakterze edukacyjnym.prof. Barbara Literska, dziekan Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego

Drugim kierunkiem w ofercie Instytutu Muzyki jest jazz i muzyka estradowa. Jego studenci mają do wyboru dwa moduły nauki: kształcenie śpiewu lub grę na instrumencie, np. fortepianie jazzowym, trąbce bądź puzonie.

Studenci z własnej inicjatywy często wyjeżdżają również na różnego rodzaju przeglądy muzyki jazzowej. Biorą udział sami z siebie w konkursach, jakkolwiek przygotowują się u nas. Mają tutaj pełną bazę instrumentalną, techniczną, mogą nawet w ramach swoich zajęć i godzin poza zajęciami korzystać z naszego sprzętu. Czynią to bardzo chętnie, bo wiadomo, że rzadko kiedy młodego człowieka stać na zakup dobrego mikrofonu, dobry sprzęt nagłaśniający czy wypożyczenie instrumentu.prof. Barbara Literska

Instytut Muzyki zasłynął jako kuźnia artystycznych talentów i miejsce pełne muzycznych osobistości. „Nestorem edukacji jazzowej w Zielonej Górze”, jak mówi o nim prof. Literska, jest prof. Jerzy Szymaniuk, kierownik uczelnianego Big Bandu. Inne znane nazwiska to m.in. Paulina Gołębiowska – wokalistka jazzowa, trębacz Artur Majewski oraz lider zespołu LemON – Igor Herbut, który przez pewien czas studiował na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Od połowy marca, w każdy wtorek od 12:00 Instytut Muzyki UZ będzie prowadził otwarte konsultacje wokalne i instrumentalne dla kandydatów na studia. Aby z nich skorzystać, należy zgłosić się do sekretariatu przy ulicy prof. Szafrana 19.

Więcej informacji o kierunkach oferowanych przez Instytut Muzyki – poniżej.

prof. Barbara Literska – kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej

prof. Barbara Literska – kierunek jazz i muzyka estradowa

Zobacz więcej
Back to top button
X