UCZELNIA:

UZ stał się „Akademią Policyjną”. Funkcjonariusze zachęcali do pracy

Tam gdzie jest policja, zawsze jest też dużo ludzi. Tak było i na zielonogórskiej uczelni. Uspokajamy jednak – nie działo się nic groźnego. Wprost przeciwnie, stróże prawa starali się zaprezentować z jak najlepszej strony podczas dni otwartych policji.

Przed budynkiem uniwersytetu przy alei Wojska Polskiego można było podejrzeć pokaz tresury psów policyjnych i pracy grupy antyterrorystycznej. Prezentacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem studentów i uczniów szkół średnich. Żacy mogli też przekonać się, że praca w policji jest również dla nich.

Policja ma tak szeroki zakres zadań, że również studenci nauk humanistycznych mogą znaleźć pracę. Z naszych doświadczeń wynika, że bardzo wielu absolwentów zielonogórskiej uczelni pracuje w szeregach lubuskiej policji. Także można pracować niezależnie od tego, jakie ma się wykształcenie i predyspozycje. To oczywiście jest później weryfikowane w ramach szkolenia policyjnego. Niektórzy wolą pracować operacyjnie, inni w mundurze, jeszcze inni z dokumentami, czyli wolą prowadzić dochodzenia, co wymaga skrupulatności i rzetelności.Małgorzata Barska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze

W holu budynku czekały natomiast stanowiska, które prezentowały narzędzia i metody pracy różnych rodzajów służb. Funkcjonariusze drogówki zaprezentowali alkotest, a technicy kryminalistyki wykonywali zainteresowanym odbitki linii papilarnych. W auli odbył się natomiast wykład „Lubuskie sprawy z archiwum X”.

Aby być technikiem kryminalistyki, trzeba mieć przede wszystkim duże predyspozycje psychiczne. Czyli odporność na widok zwłok, krwi, zapachy. Także zdolności manualne do ujawniania śladów i obsługi aparatu fotograficznego. Wiąże się to z wykorzystaniem urządzenia w różnych warunkach oświetleniowych.asp. szt. Andrzej Sylwestrzak, technik kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze

Policjant musi być też sprawny fizycznie. Ci, którzy myślą o pracy w tej służbie mundurowej, mogli więc sprawdzić się w teście sprawnościowym. W hali sportowej przy ulicy Prostej ustawiono taki sam tor, na jakim sprawdzian zdają kandydaci do policji.

Tor składa się z ośmiu elementów. Startujemy z pozycji leżącej – wstajemy, obiegamy pachołki, wykonujemy trzy przewroty, przenosimy manekina, pokonujemy cztery płotki górą, rzucamy piłkami lekarskimi, wykonujemy 10 brzuszków, pokonujemy cztery skrzynie i na koniec bieg wahadłowy. Cały tor nie jest trudny dla osoby, która jest sprawna fizycznie. Jest w stanie pokonać go w wyznaczonym czasie bez większego problemu. Większość osób przychodzi się sprawdzić i wiele z nich sobie radzi.podinsp. Małgorzata Oraczewska, ekspert Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Podobne testy odbywają się co jakiś czas w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Informacje o terminach pojawiają się na stronach komend.

W trakcie dnia otwartego policji uczniowie i studenci wysłuchali też policyjnego psychologa. Wystąpienie dotyczyło autoprezentacji w procesie naboru do policji.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00