UCZELNIA:

UZ jeszcze bliżej nieba. Będzie uczestniczył w pracach nad ogólnodostępnym teleskopem

Z Uniwersytetu Zielonogórskiego na wyspy, a stamtąd… do gwiazd. W taką drogę wybiorą się studenci, którzy wyjadą na Teneryfę. To efekt współpracy z międzynarodowym konsorcjum, jaką nawiązała zielonogórska uczelnia. Zamierza ono wybudować największy publiczny teleskop na świecie.

Dla projektu najważniejszą dziedziną dla projektu jest astronomia. Zakłada jednak połączenie także innych dyscyplin naukowych i nie tylko.

Ideą przedsięwzięcia, które podejmujemy, jest bardzo duże działanie interdyscyplinarne. Łączące różne dziedziny zarówno nauki, jak i turystykę oraz ochronę środowiska.<span class="su-quote-cite">Aleksandra Błaszczyk, firma Uroborus SL</span>

Teneryfa to wybór nieprzypadkowy. Na wyspie naukowcy odnotowują bowiem najwyższy poziom czystości nieba na świecie. W ramach projektu zorganizowane będą praktyki i staże oraz pojawi się możliwość zatrudnienia w nowych placówkach astronomicznych. Przede wszystkim jednak konsorcjum chce zwiększyć dostępność ośrodków badawczych dla wszystkich zainteresowanych.

Nasze zainteresowanie astronomią coraz bardziej rośnie. Coraz większą promocję astronomii możemy zauważyć zarówno w tradycyjnych mediach, jak i social mediach. Jest to temat, za którym podążają naprawdę duże ilości osób. Natomiast brak możliwości dostępu do sprzętu powoduje oddalenie od niego.<span class="su-quote-cite">Karol Westphal, firma Uroborus SL</span>

Projekt zakłada też otwarcie Parku Atrakcji Astronomicznych. Powstanie on w polskiej gminie Sztutowo. Będzie uzupełniony o bazę turystyczną i konferencyjną.

Poza Uniwersytetem Zielonogórskim konsorcjum astronomiczne, które chce wybudować największy publiczny teleskop, tworzy również m.in. Wydział Fizyki Uniwersytetu Madryckiego, Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku oraz Travel Foundation z Anglii.

Zakończenie prac nad budową teleskopu jest planowane w 2021 roku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00