UCZELNIA:WINOBRANIE

Uniwersytet Zielonogórski stawia na współpracę z niemieckimi kolegami po fachu

Instytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki na Uniwersytecie Zielonogórskim prowadzi transgraniczną współpracę z Niemcami. Od 2016 roku zielonogórska jednostka naukowa powiązana jest z instytutem badawczym funkcjonującym we Frankfurcie nad Odrą. Na czym polega ich wzajemna łączność?

Wszystko zaczyna się od tego, że niemiecki instytut zatrudnia polskich badaczy. Ale niemieckich wykładowców nie brakuje również na naszej uczelni. Umowa na współpracę podpisana została 5 lat temu. Co zawierała? Mówi prof. Ryszard Rybski.

W tej umowie były przede wszystkim badania naukowe. Ale były też zapisy, że niemieccy wykładowcy będą prowadzili u nas zajęcia. Szybko to wdrożyliśmy w życie. Już w 2016 roku rozpoczęły się wykłady i ćwiczenia. Skorzystaliśmy też z Erasmusa.

Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie bliskie położenie obu instytutów. W 2019 podpisana została kolejna umowa. Tym razem na utworzenie wspólnego laboratorium.

Prawdopodobnie już jesienią. Będzie ono poświęcone badaniom właśnie w zakresie bezprzewodowych sieci sensorowych. Będzie tam nowoczesny sprzęt. 

Skorzystać z niego będą mogli zarówno wykładowcy, jak i studenci. Współpraca pomiędzy Zieloną Górą a Frankfurtem nad Odrą możliwa jest dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: