UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Uczelnia „kompaktowa”, ale z potencjałem. UZ oczami prof. Strzyżewskiego

Jaką wizję funkcjonowania Uniwersytetu Zielonogórskiego ma kandydat na rektora? Uczelnia udostępniła pismo prof. Wojciecha Strzyżewskiego skierowane do społeczności akademickiej. Obecny prorektor ds. studenckich przedstawił kierunki rozwoju uczelni na najbliższe cztery lata.

„Na początku należałoby stwierdzić, że nie tak to sobie wyobrażałem…” – zaczyna swoją wypowiedź prof. Strzyżewski. Nawiązuje tym samym do epidemii koronawirusa i tego, jak uczelnia sobie z nią radzi. Prorektor dodaje, że aby przywrócić normalną pracę i naukę na uczelni, należy działać od września. Wtedy rozpocznie się kadencja nowych władz uniwersytetu.

W wystąpieniu prorektora uczelnia została nazwana „kompaktową”, czyli ośrodkiem średniej wielkości. Prof. Strzyżewskiemu zależy na tym, aby była rozpoznawalna, przyjazna dla środowiska akademickiego i efektywnie wykorzystywała swój potencjał. Kandydat na rektora twierdzi, że to właśnie wielkość uczelni jest jej atutem. Relacje między studentami a wykładowcami nie są anonimowe. Ta cecha stwarza dobre warunki do rozwoju studenckiej aktywności, np. w kołach naukowych.

Zdaniem prorektora, UZ ma szansę wyspecjalizować się w konkretnych dziedzinach nauki, ale także prowadzić badania na wysokim poziomie w ogóle. Jako najważniejsze obszary działalności uczelni wymienia realizację potrzeb społeczno-gospodarczych regionu, badanie właściwości natury i środowiska czy ochronę zdrowia.

Całe exposé prof. Wojciecha Strzyżewskiego znajdziecie poniżej.

Download (PDF, 674KB)

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: