KSIĄŻKA:UCZELNIA:

Terroryzm w Polsce? Kontrowersyjna, dynamiczna, wielowymiarowa historia w książce dr. Radosława Domkego

Historia jako nauka pełna dat bitew, wojen i rozejmów nie zawsze znajduje się w kręgu zainteresowań młodzieży. Uczniów pasjonuje za to przeszłość, w której postaci nie stoją na pomnikach, lecz są ludźmi z krwi i kości. W ten sposób historię chce przybliżać dr hab. Radosław Domke z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wykładowca Instytutu Historii UZ promuje swoją najnowszą książkę „Pędzące stulecie. Wykłady z historii XX wieku”. Publikacja powstała głównie z myślą o maturzystach i studentach, nie tylko z kierunku historia. Cel jest jeden: pokazać, że nauka o przeszłości jest tak naprawdę zasobem interdyscyplinarnej wiedzy.

Brakuje trochę takiej literatury, która zachęcałaby młodych ludzi (…) do przygody z historią, z kierunkami humanistycznymi. Największy problem pojawia się, odkąd ja i moi koledzy otrzymaliśmy sporo godzin na kierunkach innych niż historia, takich jak filologia polska czy europeistyka, gdzie zawsze pojawia się fundamentalne pytanie: po co nam to wszystko? (…) Dlatego w 2011 r. napisałem książeczkę „Galopująca epoka. Szkice z historii XX wieku”. To były wykłady, które prowadziłem na kierunku filologia polska. Zauważyłem, że często młodych słuchaczy niekoniecznie interesuje zimna wojna (…), tylko np. historia muzyki. (…) Zebrałem więc kolejny cykl wykładów, które również prowadziłem na filologii polskiej – tłumaczy dr Domke.

Tematyka najnowszej książki historyka obejmuje m.in. równouprawnienie płci w dwudziestym stuleciu, historię filmu oraz konteksty literatury. W rozdziale „Wojny i rewolucje” autor poświęca natomiast miejsce kwestii terroryzmu, który jego zdaniem jest ponadczasowy.

Polemizuję ze współczesnym dyskursem na temat terroryzmu. Zobaczcie państwo: odkąd pojawiły się ataki na World Trade Center, (…) terrorysta to typowy zbrodniarz, szaleniec, często niezrównoważony pod kątem poglądów religijnych. (…) A zobaczmy, że terroryzm jest stary jak świat. W kontekście wojen o niepodległość wielu narodów dzisiaj też byśmy spojrzeli, że to są działania terrorystyczne. Józef Piłsudski na przykład porywał pociągi. To jest podejście może trochę kontrowersyjne, ale o to mi właśnie chodzi.

Książka „Pędzące stulecie. Wykłady z historii XX wieku” została wydana z własnych funduszy dra Domkego. Pomimo niewielkiego nakładu będzie jednak dostępna wkrótce w zielonogórskich bibliotekach, w tym na uniwersytecie.

Zainteresowanym tematyką publikacji polecamy wysłuchanie jej fragmentu.

dr hab. Radosław Domke

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00