POLSKA I ŚWIAT:UCZELNIA:

Szwecja nie tylko dla noblistów. Nagradza też pielęgniarzy

Geriatria – ta gałąź medycyny wymaga ciągłego rozwoju, a może dotyczyć nas wszystkich. Są ludzie, którzy chcą działać na rzecz zdrowia i godnego życia osób starszych. Dla nich powstał konkurs stypendialny Queen Silvia Nursing Award.

Studenci pielęgniarstwa lub na specjalizacji pielęgniarskiej prezentują na nim projekty związane z opieką nad seniorami i osobami z demencją. Opis przedsięwzięcia zawierają we wniosku, który nie może przekraczać 1800 znaków. Informują o zaletach pomysłu, sposobach jego realizacji i korzyściach. Mogą zaproponować więcej niż jedno działanie. Termin zgłoszeń mija 19 listopada.

Konkurs dzieli się na trzy etapy. W pierwszym uczestnicy wybierają najlepsze ze zgłoszonych projektów. Następnie czytają i oceniają je jurorzy. Na końcu odbywa się spotkanie z kandydatami do nagrody, a jury wyłania zwycięzcę.

Twórca najlepszego pomysłu otrzyma indywidualne stypendium – 25 tysięcy złotych oraz możliwość odbycia stażu w Polsce lub jednym z krajów europejskich. Wyróżnienie zdobędzie też macierzysta uczelnia laureata. Oprócz tego zwycięzca spotka się z królową Sylwią i wygłosi przemówienie. Podczas niego przedstawi swój projekt. Wręczenie nagród i prezentacja odbędzie się w Sztokholmie.

Pierwszą edycję programu stypendialnego w Polsce wygrała Natalia Duszeńska, studentka pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Stworzyła organizację, która pomaga seniorom spełniać ich marzenia.

Nagrodę pielęgniarską Królowej Sylwii ustanowiła instytucja Swedish Care International. Był to dar z okazji 70. urodzin monarchini. Szczegółowe informacje o konkursie pod adresem queensilvianursingaward.pl.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X