UCZELNIA:

Studiować bez barier

– Codziennie słyszymy o różnych barierach, które towarzyszą funkcjonowaniu różnych osób  nie tylko osób
niepełnosprawnych bo jeśli mówimy o niepełnosprawności to ona nie jedno ma imię ponieważ inaczej funkcjonuje osoba niewidoma, a zupełnie inaczej osoba, która porusz się na wózku, a przecież wśród nas sprawnych też są osoby z przewlekłymi schorzeniami – mówi dr Helena Ochonczenko jeden z organizatorów konferencji. Nasza rozmówczyni zauważyła, że niepełnosprawnych na Uniwersytecie Zielonogórskim jest coraz więcej. – Nasz Uniwersytet Zielonogórski wyróżnia się dynamiką wzrostu odsetek osób niepełnosprawnych. Liczba ta systematycznie wzrasta. Obecnie na UZ studiuje 459 niepełnosprawnych żaków – dodaje dr Helena Ochonczenko.
 
W seminarium uczestniczyli przedstawiciele z innych ośrodków akademickich. Nam udało się porozmawiać z Damianem Dudałą  z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, który powiedział jak radzą sobie osoby niepełnosprawne na jego uczelni. – Na naszej uczelni jest ponad 200 studentów niepełnosprawnych z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przeważają trzy grupy: studenci z niepełnosprawnością słuchową, wzrokową i ruchową.
 
Spotkanie otworzył Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Czesław Osękowski. W konferencji wzięli udział przedstawiciele miasta oraz środowiska akademickiego. Czy nasza uczelnia przystosowana jest dla studentów niepełnosprawnych? O zdanie zapytaliśmy zielonogórskich żaków. – Uważam, że nasza uczelnia jest nie do końca przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Ludzie niepełnosprawni mają problem z otwieraniem wind – usłyszeliśmy na korytarzu.
 
Spotkanie zakończyło  się o godzinie 14:50 Po konferencji w auli UZ rozpoczął  się koncert chopinowski.

Autor: Mateusz Kasperczyk

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przygotowaniem tego niecodziennego spotkania zajęła się Rada Studentów Niepełnosprawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Patronat nad przedsięwzięciem objął JM Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Czesław Osękowski.

Jest to już czwarta edycja cyklu spotkań o charakterze konferencyjnym „Uczelnia bez barier” (pierwsza odbyła się w kwietniu 2005 r.). Przewodnią ideą spotkań jest przybliżenie i upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania studentów niepełnosprawnych, wymiany doświadczeń i integracji środowiska akademickiego. Tym razem hasłem Seminarium jest temat „Studiować bez barier”. Organizatorzy – na przekór stereotypom oraz powszechnej opinii o niezaradności i niskiej aktywności osób z niepełnosprawnościami, pragną pokazać te osoby jako „ludzi sukcesu”, aktywnych i zaradnych na wielu płaszczyznach życia społecznego. W dużej mierze będzie to obraz z perspektywy samych osób niepełnosprawnych, które realizują się nie tylko zawodowo, ale również naukowo, artystycznie, są aktywnymi sportowcami i wolontariuszami. Dążą do samorealizacji osiągając zamierzony cel, nie gorzej niż osoby pełnosprawne.

Na seminarium mamy zaszczyt i przyjemność gościć Panów Profesorów dr hab.: Edwina Tytyka z Politechniki Poznańskiej i Jerzego Olszewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Referaty wygłoszą też pracownicy naukowi naszego Uniwersytetu oraz same osoby z niepełnosprawnościami. W programie Seminarium jest uroczyste wręczenie Certyfikatu Osoby Niepełnosprawnej. Jest to uznanie dla dobrowolnego, bezpłatnego, świadomego świadczenia pracy na rzecz studentów z niepełnosprawnościami, przez innych studentów. Pracy, która wykracza poza związki rodzinno-koleżeńskoprzyjacielskie. Tego uroczystego aktu wręczenia certyfikatu (pierwszego w dziejach uczelni) dokonają: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego profesor zwyczajny doktor habilitowany Czesław Osękowski oraz profesor doktor habilitowana Grażyna Miłkowska – Przewodnicząca kapituły Wolontariatu Osoby Niepełnosprawnej.

W końcowej fazie seminarium przewiduje się debatę Pełnomocników Rektorów ds. Studentów Niepełnosprawnych na temat „Studia drogą do sukcesu osób niepełnosprawnych”. Uczestnicy debaty dyskutować będą, czy środowisko akademickie jest przygotowane do edukacji osób niepełnosprawnych i co za tym idzie – do pomocy studentom (z niepełnosprawnością) w osiągnięciu sukcesu jakim niewątpliwie jest ukończenie uczelni wyższej. Integralną częścią naszego przedsięwzięcia jest specjalny koncert poświęcony twórczości F. Chopina. W ten sposób chcemy uczcić „Rok Chopinowski 2010”. Koncert przygotowany został przez pracowników Wydziału Artystycznego naszej Uczelni, a jego gośćmi będą zarówno uczestnicy Seminarium, jak i wszyscy zainteresowani. Na spotkanie zaproszeni zostali też przedstawiciele sektora non-profit, samorządu terytorialnego oraz gospodarczego Ziemi Lubuskiej.

 
Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.

Autor: Źródło: UZ

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00