UCZELNIA:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Studentki UZ szykują „Wielki Spacer”. Protest ruszy z pl. Bohaterów

Dziś, 28 października, na ulicę w obronie praw reprodukcyjnych kobiet wyjdzie społeczność Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pod hasłem „Wielki Spacer Studentek UZ” odbędzie się demonstracja przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodną z Konstytucją aborcję z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu.  

Studentki, które są organizatorkami protestu, przedwczoraj brały udział w demonstracji samochodowej pod hasłem „Ostra jazda”, która rozpoczęła się przed uniwersytetem. To właśnie ta akcja skłoniła je do własnego działania.

Razem z koleżanką, z którą mieszkam w Zielonej Górze, postanowiłyśmy pojechać najpierw na ten protest samochodowy, który odbył się dwa dni temu. Złożyło się akurat tak, że ulica Wojska Polskiego jest praktycznie 200 metrów od naszej ulicy, czyli ulicy Kraljevskiej, więc głupio by było nie wziąć udziału. Pojechałyśmy. To są naprawdę niezapomniane odczucia, patrząc na to, jak mężczyźni, kobiety, dzieci czy nawet dziadkowie byli razem tam z nami. Pokazywali, że razem możemy wszystko.

Zdaniem studentki młodzież wcześniej raczej nie interesowała się polityką, ale są takie sytuacje, w których nie można już pozostać obojętnym.

Nawet ja jestem zdania, że polityka mnie wcześniej nie interesowała, że nie miałam w tej kwestii głosu, ponieważ uważałam, że mnie to nie dotyczy. Ale są takie przypadki jak na przykład teraz, że czując się kobietą, chciałabym mieć prawo głosu. Nawet jeśli jestem młoda i nie myślę teraz o macierzyństwie, prędzej czy później jednak też będzie mnie to dotyczyło. Mam wrażenie, że my jako młode osoby mamy większą siłę przebicia, bo jest nas po prostu więcej. Bo jesteśmy osobami, które są bardziej odważne, mogą postawić się, wypowiedzieć własne zdanie, bo tak naprawdę nie mają nic do stracenia.

Współorganizatorka protestu podkreśliła, że demonstracja ma być kulturalna i spokojna.

Wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego zachowali bezstronność w sprawie protestu, niektórzy z nich zgodzili się na udział w strajku. – Powiedzieli, że to jest nasza decyzja. Jedni byli za nami, drudzy stwierdzili, że nie chcą się wtrącać, ale nikt nie powiedział nam jednogłośnie, żebyśmy tego nie robili, że tego nie popierają – dodaje Katarzyna Anusewicz.

Demonstracja rozpocznie się o 17:00 przy fontannie na Placu Bohaterów. – Pokażmy, że studentki też mają swój głos! – nawołują do udziału organizatorki protestu. Więcej informacji o proteście – w wydarzeniu na Facebooku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00