UCZELNIA:

Studencie – ubezpiecz się!

Student to osoba dorosła.  A to oznacza, że jeśli skorzysta z opieki medycznej „na fundusz”, a nie będzie mieć do niej prawa, może zostać obciążony kosztami leczenia. Często niemałymi! Aby uniknąć tego problemu,  każdy student musi po prostu sam zadbać o swoje ubezpieczenie.  Tym bardziej, że bardzo łatwo je… stracić, nawet o tym nie wiedząc. Wyjaśnijmy, jak uzyskać ubezpieczenia oraz jakie sytuacje stwarzają studentom  najwięcej problemów.

Po pierwsze – zgłasza mnie szef

Student, jak każda inna osoba, może mieć własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Ta sytuacja dotyczy tych żaków, którzy pracują na umowę o pracę . Wtedy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza ich płatnik składek, czyli najczęściej pracodawca.

Po drugie – zgłasza mnie rodzina  

Student,  który nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia powinien zostać zgłoszony  do ubezpieczenia jako tzw. członek rodziny. Kto może dokonać zgłoszenia? Np. rodzice (jeden lub oboje) lub opiekunowie prawni. Jeśli jednak oni sami nie podlegają ubezpieczeniu, mogą to zrobić dziadkowie.

Ważne!

Rodzice lub opiekunowie mogą studenta zgłosić tylko do 26. roku życia. Są jednak od tej reguły odstępstwa. Wiek nie  ma znaczenia w przypadku żaków:

*  z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

*  w związku małżeńskim – wówczas są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez swojego współmałżonka (który oczywiście sam ma ubezpieczenie)

Po trzecie – zgłasza mnie uczelnia

Jeśli student nie może skorzystać z żadnej z tych  możliwości, czyli nie ma swojego ubezpieczenia lub nie może być zgłoszony jako członek rodziny (bo np. ukończył 26 lat) do ubezpieczenia zdrowotnego powinna zgłosić go uczelnia. Oczywiście,  we własnym interesie student sam powinien poinformować ją o takiej potrzebie.

Kiedy pojawiają się problemy

Najczęściej dotyczą one tych żaków, którzy pracują tylko w okresie wakacji np. na umowę o pracę. Uzyskują wtedy na krótko  swój własny tytuł do ubezpieczenia, a tym samym powinni być wyrejestrowani z ubezpieczenia przez rodziców, czy opiekunów. Po zakończeniu pracy, pracodawca też ich wyrejestruje z ubezpieczenia zdrowotnego. I właśnie wtedy każdy  student powinien przypomnieć rodzicom, aby ponownie zgłosili go jako członka rodziny. Jeśli tego nie zrobią, nie będzie miał ubezpieczenia!

Problem pojawia się także wtedy, gdy rodzice zmieniają pracę. Koniecznie powinni wówczas zgłosić swoje dorosłe dziecko do ubezpieczenia u nowego  szefa.

Ważne!

Student wykonujący umowę zlecenie nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu i nie powinien być zgłaszany przez zlecającego do ubezpieczenia.

Podczas wtorkowej “Godziny Rektorskiej” ubezpieczeniach dla studentów rozmawialiśmy z Sylwią Malcher-Nowak, rzecznikiem prasowym lubuskiego NFZu, Tomasz Migacz, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców.

Rozmowa z Sylwią Malcher-Nowak i Tomaszem Migaczem 1

Rozmowa z Sylwią Malcher-Nowak i Tomaszem Migaczem 2

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00