UCZELNIA:

Czym dla studentów jest „Epicka Fraza”? [UZ Nawigator]

Rzeczowość, informacyjność, ciekawy początek i efektowne zakończenie. To według studentów dziennikarstwa wyznaczniki dobrego reportażu. Koło Naukowe „Faktor” z Uniwersytetu Zielonogórskiego zbierało najlepsze zdania reporterskie w trakcie konkursu „Epicka Fraza”.

Przyszli dziennikarze zorganizowali plebiscyt, w którym wskazywali zdania z twórczości takich reportażystów, jak Hanna Krall, Mariusz Szczygieł czy Ewa Wanat. Frazy były publikowane w mediach społecznościowych. Te, które zdobyły najwięcej „lajków”, znajdą się w kalendarzu, który przygotują studenci.

Myślę, że skupialiśmy się na tych najważniejszych, żeby studenci zobaczyli, czym jest gatunek reporterski, jak dobrze rozpocząć reportaż i jak dobrze go zakończyć. To jest bardzo ważne. Przez to całe wydarzenie utworzyła się historia. Od stycznia do grudnia dzieje się pewna opowieść między tymi cytatami. Nie zawsze zgadzaliśmy się, czy taki cytat powinien zostać umieszczony, bo na przykład zawierał wulgaryzmy. Myślę, że to wszystko zależy od tego, jacy jesteśmy i co chcemy przekazać.Sandra Grzelczak, studentka dziennikarstwa

Adepci dziennikarstwa brali też udział w spotkaniu z reportażystką Ewą Wanat. Tematem była książka, która dotyczy życia polskich emigrantów w Berlinie.

Zapytałem panią Ewę, co sądzi na temat kryzysu migracyjnego w Europie, który wybuchł kilka lat temu, czy zostało to prawidłowo rozwiązane. Padły też oczywiście pytania o sam proces tworzenia reportażu. Pani profesor Magdalena Steciąg zapytała, jaki jest przepis na dobry materiał prasowy, jak tworzyć tak długie reportaże. Wiadomo, że pani Ewa Wanat charakteryzuje się tym, że dosyć szczegółowo opisuje i w dość długich wersach. Myślę, że było to całkiem interesujące spotkanie.Kamil Grycan, student dziennikarstwa

Zbiór zdań reporterskich w formie kalendarza będzie kolejną publikacją studentów dziennikarstwa. Poprzednie roczniki wydały dwie książki z wywiadami. Ich tematyka była związana z mediami lokalnymi.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X