UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Studenci medycyny i pracownicy naukowi UZ pomagają w walce z koronawirusem

W ubiegłym miesiącu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaapelowało do rektorów wszystkich uczelni medycznych w kraju o wsparcie w walce z pandemią Covid – 19. Studenci starszych lat na kierunku lekarskim, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego na zasadzie wolontariatu mają wesprzeć służby medyczne oddziałów szpitalnych.

Swoją gotowość zgłosili również studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na czym polega pomoc młodych przyszłych lekarzy w trudnych czasach epidemii? Opowiedziała dziekan Collegium Medicum, dr hab.n. med. Agnieszka Ziółkowska.

Są to studenci rocznika czwartego, piątego i myślę, że również w dużym stopniu trzeciego. Tacy, którzy mieli już niejednokrotnie styczność z pacjentami w trakcie zajęć klinicznych i są mentalnie przygotowane. Oczywiście, nie mówię o walce na pierwszej linii frontu, nie mówimy o kontakcie bezpośrednim z osobami zakażonymi. Chodzi o to, żeby uzupełniać braki kadrowe, które występują na innych oddziałach, niż zakaźne. Musimy pamiętać, że pacjenci nie przestali chorować na inne jednostki chorobowe.dziekan Collegium Medicum dr hab. n.med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ

Pomoc nie ogranicza się wyłącznie do studentów. Pracownik naukowy Collegium Medicum, doktor Bartosz Kudliński, szef Centralnego Bloku Operacyjnego i pielęgniarz Piotr Rozpędowski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wpadli na pomysł budowy śluzy, w której można się przebrać i zdezynfekować nie rozprzestrzeniając wirusa na otwartej przestrzeni.

To, co jest najważniejsze w przypadku tej śluzy, to ona faktycznie daje dużą protekcje przed przenoszeniem koronawirusa oraz innych wirusów. Jest to rozwiązanie niezwykle innowacyjne i genialne w swojej prostocie. Ponieważ zawartość takiej śluzy można poddać utylizacji bez narażenia osób postronnych na zakażeniedziekan Collegium Medicum dr hab. n.med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ

Rozwiązanie konstrukcyjne prof. Pawła Szcześniaka pozwala na rozłożenie śluzy odkażającej na czas dezynfekcji personelu. Jednak przez większość czasu będzie złożona, aby zapewnić normalny ruch personelu i pacjentów na korytarzach szpitala.

Cała rozmowa z dziekan Collegium Medicum prof. Agnieszką Ziółkowską na portalu wZielonej.pl i Facebooku Radia Index.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: