UCZELNIA:

Staż absolwencki sposobem na zdobycie doświadczenia

W celu umożliwienia zdobycia doświadczenia zawodowego absolwentom oraz abiturientom, Urzędy Pracy w Polsce organizują tzw. staże absolwenckie. W ramach takiego stażu,  osoba bezrobotna może zdobyć 3 miesięczne, półroczne bądź roczne doświadczenie zawodowe.

Co to jest?

Staż absolwencki to forma zatrudnienia, która może realnie zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy. Może trwać od 3 do 12 miesięcy. Urząd Pracy, na wniosek pracodawcy, może przedłużyć staż, ale tylko do roku. Stażysta ma swojego opiekuna, który czuwa nad przebiegiem jego stażu, udziela mu wskazówek i wprowadza w zasady panujące w danym przedsiębiorstwie. Praca ma wymiar pełnego etatu, czyli 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Urząd wypłaca stażyście stypendium – 860 zł brutto oraz opłaca jego składkę ZUS.  Za każde przepracowane 30 dni przysługują 2 dni urlopu.

Możesz odbywać staż u dowolnego pracodawcy, niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania, zameldowania czy miasta, w którym studiowałeś. Warto też pamiętać, że Urząd nie zawsze ma fundusze na opłacenie stażysty, więc należy się pospieszyć z decyzją i zacząć organizować swój staż jak najwcześniej.

Korzyści…

… są obustronne. Ty zdobywasz umiejętności praktyczne i doświadczenie, które możesz wpisać w CV. Poza tym, jeśli spodobasz się pracodawcy, może po zakończeniu stażu zaproponuje Ci umowę. Z kolei zatrudniający nie ponosi żadnych kosztów – to Urząd Pracy wypłaca Ci stypendium – a Ty jesteś w firmie dodatkowym pracownikiem.

Możesz skorzystać ze stażu jeśli:

  • zdobyłeś tytuł magistra, licencjata lub inżyniera
     
  • od obrony nie minął rok
     
  • nie masz jeszcze 27 lat

Co musisz zrobić?

  1. Najpierw zarejestruj się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny.
     
  2. Poproś o skierowanie na staż i wybierz ofertę spośród tych proponowanych przez Urząd Pracy lub sam znajdź pracodawcę, który zwróci się do urzędu o oddelegowanie cię do jego firmy na staż.
     
  3. Pracodawca podpisuje z Urzędem Pracy umowę o zorganizowanie stażu – zawarty jest w niej program stażu, zadania stażysty oraz umiejętności, których nabędzie on podczas pracy.

Więcej na stronie: http://www.pup.zgora.pl/articles/index/225/staz

Autor: Paweł Hekman / źródło: Biuro Karier (ML)

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00