UCZELNIA:

SMART znaczy sprytny. Informatycy właśnie tacy są!

Technologia nie służy wyłącznie rozrywce. Rozwiązuje też życiowe problemy. Taki jest też cel działania koła naukowego SMART. Organizacja powstała 2 lata temu przy Instytucie Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Członkowie koła stawiają na własny rozwój. Studenci informatyki sami wychodzą z pomysłami na to, czym chcieliby się zająć. Owocuje to ciekawymi tematami pracy dyplomowej.

Oczywiście mamy kilka projektów, które są z nami od zawsze i rozwijamy je. Ale bardzo często studenci sami przychodzą i mówią, że słyszeli o czymś nowym. Na przykład parę lat temu była to platforma Arduino. Udało się, dzisiaj mamy laboratorium wyposażone w te mikrokontrolery, bo są one naprawdę bardzo interesujące i dają wiele możliwości.dr inż. Grzegorz Bazydło, opiekun koła SMART

Swoim projektem pochwalił się Adrian Parafiński, student III roku informatyki. Pracuje nad systemem inteligentnego domu w ramach pracy inżynierskiej.

Jest to na przykład sterowanie oświetleniem. Możemy sobie ustawić, że oświetlenie ma się włączyć o tej i o tej godzinie. Albo można wykryć, czy członek rodziny jest w domu i wtedy uruchomi się jakieś urządzenie.Adrian Parafiński

Potrzeba jest matką wynalazku, a codzienność wskazuje nam wiele takich potrzeb. Na wiele z nich, związanych choćby ze zdrowiem domowników, odpowiadają właśnie rozwiązania technologiczne.

Ostatni pomysł to było wykorzystanie czujnika tętna i platformy Arduino do tego, by stworzyć system dla osób, które są przykute do łóżka. Chory ma taki czujnik, który bada tętno. Jeśli ono spadnie poniżej określonego poziomu albo wzrośnie, to czujnik wysyła rodzinie serię SMS-ów na określone numery. To był pomysł, który udało się zrealizować do faktycznie działającego prototypu.dr inż. Grzegorz Bazydło

Spotkania koła odbywają się raz w tygodniu. Całość rozmowy Małgorzaty Bugaj ze studentami informatyki i opiekunem koła SMART – poniżej.

koło naukowe SMART

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00