UCZELNIA:WINOBRANIE

Słuchacze Radia Index bliżej gwiazd. Astronomia jednym z tematów “UZetobrania”

Kilka dni temu ich instytut chwalił się nowym teleskopem. Teraz wykładowcy astronomii zdradzili nieziemskie zalety studiowania na ich kierunkach. Bo właśnie astronomia i wszystko co kosmiczne było tematem poniedziałkowej audycji “UZetobranie – poznaj Uniwersytet Zielonogórski”.

Jak się okazało, żeby zrozumieć kosmos, trzeba być za pan brat z królową nauk. Czyli matematyką. Mówi dr Magdalena Szkudlarek.

Matematyka jest najważniejszym elementem. To język, który jest używany w fizyce i astronomii. Musimy się nim posługiwać, żeby dobrze zrozumieć wszystkie procesy. Podczas studiowania są jednak zajęcia wyrównawcze. Staramy się pomóc studentom, bo najważniejsza jest pasja. 

Sama zaś pasja jest kluczem do zrozumienia fal grawitacyjnych, a nawet czarnej dziury. Okazało się, że jest też coś co łączy radio i kosmos. Zapytaliśmy naszych gości o obserwacje … radiowe.

To ten sam zakres częstotliwości, którego używamy do emitowania sygnału radiowego. W astronomii, dzięki pewnym technikom obserwacyjnym, emitowany przez gwiazdy sygnał radiowy można przekształcić na ich obraz. Na mapie radiowej. Tworzy się mapa jasnych punkcików.

Tłumaczyła dr Karolina Rożko. Na własne oczy można zobaczyć także zalety studiowania astronomii. Jej absolwenci mają szansę na zatrudnienie w obserwatoriach, instytutach astrofizycznych, a nawet grupach naukowych realizujących międzynarodowe programy badawcze.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: