UCZELNIA:

Słuch muzyczny to podstawa. Reszty uczy Instytut Muzyki

Dni otwarte w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Praca nad głosem, pakiet wiedzy o historii muzyki czy prezentacje gry na instrumentach – to oferuje Instytut Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Odbywają się w nim dni otwarte dla uczniów szkół średnich.

Dyrektor instytutu, prof. Bartłomiej Stankowiak jest przekonany, że warsztaty i prezentacje pokazują w dużym stopniu to, czego uczą się studenci kierunków muzycznych. Przypomina również, że aby wziąć udział w naborze na studia, nie trzeba kończyć szkoły muzycznej niższego stopnia.

W tej chwili, zgodnie z przepisami, które obowiązują w naszym kraju, nie ma takich wymogów, że trzeba ukończyć szkołę muzyczną, by móc zdawać na nasze kierunki. Mogą aplikować wszyscy, którzy są zainteresowani kształceniem muzycznym. Natomiast oczywiście przeprowadzamy pewne postępowanie kwalifikacyjne. W ramach egzaminów wstępnych jest to przesłuchanie, zbadanie zdolności muzycznych. Trzeba zagrać, zaśpiewać, mamy również krótką rozmowę, w której orientujemy się, co kandydat obecnie prezentuje i jakie są możliwości jego dalszego rozwoju.prof. Bartłomiej Stankowiak

Na odzew ze strony szkół czy samych uczniów instytut może liczyć, choć jak mówi prof. Stankowiak, zawsze mógłby być on większy. Na pewno dobrą frekwencję mają warsztaty wokalne pod okiem prof. Bogumiły Tarasiewicz. Tutaj predyspozycje kandydatów nieco się różnią – oprócz dobrego słuchu i wyczucia rytmu muszą również mieć zdrowy głos.

Młodzi ludzie uwielbiają śpiewać, jest absolutne szaleństwo. Ale wiele osób obawia się, że być może ich umiejętności wokalne nie są wystarczające, by zająć się śpiewaniem na poważnie. Próbujemy rozśpiewać młodych ludzi. W ramach warsztatów mówimy, czym jest głos, że jest to instrument, podlega tym samym zasadom kształcenia, co każdy instrument. Trzeba nauczyć się go trzymać, wiedzieć, gdzie znajduje się narząd głosu. Uczymy się dobrze mruczeć, otwierać buzię, podnosić podniebienie, śpiewać tak, żeby słowa były zrozumiałe, uczymy się oddychać. Takich tajemnic śpiewania jest bardzo wiele.prof. Bogumiła Tarasiewicz

Zajęcia dla uczniów są powiązane z ofertą studiów Instytutu Muzyki. Od ubiegłego roku w ramach kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej można kształcić się na profilu wokalnym. Na studiach I stopnia do wyboru jest też profil ogólny. Studia magisterskie na tym samym kierunku obejmują z kolei specjalność muzyka jazzowa, kompozycja czy prowadzenie zespołów i śpiew. Drugim proponowanym kierunkiem jest jazz i muzyka estradowa.

Dni otwarte Instytutu Muzyki potrwają do 22 marca włącznie. Program warsztatów i prezentacji dla potencjalnych studentów znajduje się poniżej.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: