UCZELNIA:

Z Rzecznikiem Praw Obywatelskich o zdrowiu

Trwają regionalne spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem. Dziś odwiedzi on Uniwersytet Zielonogórski.

Celem wizyty będzie podpisanie z uczelnią Partnerstwa dla Wolontariatu, a także debata na temat prawa do ochrony zdrowia. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak należy rozumieć to prawo w świetle 68. artykułu polskiej konstytucji. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście zapewnia ono opiekę medyczną w równym stopniu dla wszystkich obywateli.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:00 w auli nr 205 rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dwie godziny później nastąpi podpisanie porozumienia, a debata odbędzie się o 13:30. Poniżej zamieszczamy program spotkania.

 

Program konsultacji Rzecznika Praw Obywatelskich w Zielonej Górze:

Aula nr 205 (II piętro), Uniwersytet Zielonogórski, ul. Licealna 9

10.00 – 12.00 Rozmowa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich o szanowaniu i respektowaniu praw obywatela w praktyce.

12.30 – 13.00 Podpisanie Partnerstwa dla Wolontariatu pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich

13.00 – 13.30 Przerwa kawowa

13.30 – 15.30 Debata nt. Prawo do ochrony zdrowia w świetle art. 68 Konstytucji RP*

 

Podczas debaty zostanie podjęta próba odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jak należy rozumieć zapis pkt 1 art. 68 Konstytucji RP? Co ogranicza korzystanie z tego prawa? W jakich przypadkach można uznać, że prawo to jest naruszane?
  • Czy równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, o którym mowa w pkt. 2 art. 68 Konstytucji RP jest zapewniany?
  • Czy, w kontekście pkt. 3 art. 68 Konstytucji RP, szczególna opieka jest zapewniana wszystkim wymienionym  grupom (dzieci, kobiety ciężarne, osoby niepełnosprawne i osoby w podeszłym wieku) z uwzględnieniem ich potrzeb?

Do udziału w debacie zostali zaproszeni przedstawiciele świata nauki, środowiska lekarskiego, organizacji pozarządowych, prawników, dziennikarzy, studentów, mieszkańców i wszystkich zainteresowanych tematem.

 

*Art. 68 Konstytucji RP:

  1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
  2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
  3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
  4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
  5. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

 

Spotkania konsultacyjne z  Rzecznikiem Praw Obywatelskich są okazją do przedstawienia najważniejszych problemów dotyczących praw człowieka, tematów istotnych dla sektora pozarządowego i społeczeństwa obywatelskiego w województwie lubuskim, a także do wspólnego poszukania najlepszych rozwiązań.

 

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00