UCZELNIA:

Rosja i USA nie zawsze ze sobą walczyły. O tym na wykładach na UZ [UZ Nawigator]

Relacje Rosji i USA to nie tylko konflikty, takie jak II wojna światowa. Oba kraje potrafiły ze sobą współpracować i wiele się od siebie dowiedzieć. Chodzi tu przede wszystkim o naukę i sprawy społeczne.

Dwie wykładowczynie Uniwersytetu Zielonogórskiego chciały pokazać, jak wiele łączy Rosję i Stany Zjednoczone. Tak zrodził się pomysł na cykl wykładów. Nosi on tytuł „Próba sił? O związkach i konfliktach Rosji i USA”.

Zdajemy sobie sprawę, że obraz relacji rosyjsko-amerykańskich kreowany przez media jest często niepełny, czasami nawet fałszywy. Skupia się na kontekście historycznym, na sporach politycznych, a okazuje się, że relacje amerykańsko-rosyjskie to też literatura, sztuka, filozofia, sprawy społeczne. Materiału do analiz i porównań jest naprawdę mnóstwo. Właśnie na tym skupiają się nasze wykłady.dr Paulina Korzeniewska-Nowakowska

Wykłady są wspólną inicjatywą dr Jolanty Fainstein-Pasternak z filologii rosyjskiej i dr Pauliny Korzeniewskiej-Nowakowskiej z filologii angielskiej. Najbliższe spotkanie będzie dotyczyć filozofii rosyjskiej i amerykańskiej. Skupi się na postaci filozofki Ayn Rand.

Teraz, w marcu, spotykamy się z panią doktor Agnieszką Szczap, filozofką z naszego instytutu. Przedstawi sylwetkę amerykańsko-rosyjskiej filozofki Ayn Rand. Aktualną datą naszego wykładu jest 16 marca, godzina 16:30, aula I w budynku A-20.dr Paulina Korzeniewska-Nowakowska

Kolejny wykład odbędzie się w maju. Gościem będzie ekspert w dziedzinie socjologii miast, który opowie o sytuacji miast rosyjskich i amerykańskich po igrzyskach olimpijskich.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X