UCZELNIA:

Resocjalizacja poprzez pisanie… bajek

Jak wzmocnić emocjonalny kontakt ojca przebywającego w zakładzie karnym ze swoim dzieckiem? M.in. na takie pytanie odpowiadają dzisiaj zaproszeni goście podczas konferencji pt. „Biblioterapia i bajkoterapia w resocjalizacji jako funkcja katarktyczna w procesie zmiany rozumienia świata społecznego i siebie.”

Konferencja wieńczy program, który jest realizowany od początku roku akademickiego w aresztach śledczych i zakładach karnych.

– Kierowana jest głównie do ojców. Chodzi o to, że w izolacji więziennej ojcowie mają zdecydowanie utrudniony kontakt ze swoimi dziećmi. Już pomijam kwestie rodzinne. To są często rodziny patchworkowe. Dzieci czasami odwiedzają swoich ojców w jednostkach. Kontakt emocjonalny jest jednak bardzo mocno rozluźniony i chodzi o to, żeby ten kontakt wzmocnić – wyjaśnia Anna Rubaczewska, organizatorka konferencji.

Dla kobiet osadzonych w Krzywańcu z dziećmi też były prowadzone zajęcia we współpracy z Oddziałem Biblioteki Pana Kleksa w Zielonej Górze –

– To są dzieci malutkie, od 2-3 roku życia. Takim dzieciom ciężko jest usiedzieć w jednym miejscu. To nie było suche czytanie bajek, ale skupiłyśmy się też na zabawach, podpiętych pod temat bajek – dodają Elżbieta Żelazna i Katarzyna Kasprzak.

Konferencja odbywa się dziś od 10:00 w Sali Dębowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Zielonej Górze i ma być również wymianą doświadczeń oraz praktyk stosowanych z zakresu oddziaływań resocjalizacyjnych w Niemczech oraz w Polsce. W organizację spotkania brali udział studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego z Penitencjarnego Koła Naukowego PRISON oraz Koła Naukowego Doktorantów INKLUZJA pod opieką dr hab. Barbary Toroń-Fórmanek, prof. UZ.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00