UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Przeszedł drogę od Zielonej Góry przez Bytom do Szanghaju. Mamy pierwszy polski kryptoprocesor!

Bezwzględnie bezpieczny, polski kryptoprocesor CryptONE uzyskał nagrodę za najbardziej innowacyjny układ scalony roku. Odebrała ją firma z Bytomia, która skonstruowała procesor. W całej historii jest też wątek zielonogórski. Rozwiązanie, którym posłużyła się firma, pochodzi bowiem z naszego uniwersytetu.

Nie byłoby innowacyjnego procesora, gdyby nie pomysł dr. inż. Janusza Jabłońskiego. Pracownik Instytutu Matematyki UZ jest twórcą systemu szyfratora z kluczem jednorazowym. Rozwiązanie to uzyskało ochronę patentową w 2014 roku. Licencję na technologię sprzedał Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Systemem szyfratora zainteresowała się firma Digital Core Design z Bytomia. Patent dr inż. Janusza Jabłońskiego został skomercjalizowany m.in. w ramach projektu sfinansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój.

Pierwszy polski kryptoprocesor został zaprezentowany we wrześniu w Szanghaju. Właśnie wtedy konstruktorzy z Bytomia zdobyli za niego nagrodę.

Rozwiązanie, które opatentował dr inż. Janusz Jabłoński, zwiększa bezpieczeństwo korzystania z internetu. Jednorazowe klucze szyfrujące mogą zostać użyte np. w bankowości elektronicznej, dowodach osobistych z warstwą cyfrową czy zakupach internetowych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: