UCZELNIA:

Przed nami wybory rektora UZ. Jak będą wyglądać?

Rok 2020 jest dla wielu uczelni rokiem wyborczym. Nie inaczej jest w przypadku Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do końca kwietnia dowiemy się, kto został rektorem uczelni. Będą to pierwsze wybory na nowych zasadach, które wynikają z tzw. ustawy 2.0.

Kandydatów na rektora wskaże Rada Uczelni powołana w minionym roku. Jest to jeden z najważniejszych organów uczelni.

Rada Uczelni ma za zadanie wskazać kandydatów na rektora, którzy potem będą opiniowani przez Senat uczelni. Po uzyskaniu pozytywnej opinii wchodzą do puli kandydatów, którzy będą wybierani przez Kolegium Elektorów. Ustawa uprawomocnia Radę Uczelni do takiej roli. Dopisaliśmy również, że kandydata może wskazać Senat – co najmniej 20 członków, a także Kolegium Elektorów – co najmniej 49 elektorów.prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zanim to nastąpi, na uczelni odbędą się wybory właśnie do Kolegium Elektorów. Tworzą je przedstawiciele różnych jednostek uniwersytetu, również pracownicy administracji. Pisemne zgłoszenia kandydatów do Kolegium Elektorów będą przyjmowane w piątek oraz w kolejny wtorek w rektoracie.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: