UCZELNIA:

Program transplantacji

Ta groźna i nieuleczalna, uwarunkowana genetycznie choroba objawia się głównie przewlekłą chorobą układu oddechowego. Ratunkiem dla najciężej chorych pacjentów może być właśnie przeszczep płuc.

Dotychczas w Polsce nie stosowano tej metody leczenia chorych na mukowiscydozę. Jako pierwszy w kraju ośrodek chce ją zastosować Śląskie Centrum Chorób Serca Śląskie, które prowadzi obecnie największy w Polsce program transplantacji płuc. Dotychczas w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 41 takich transplantacji.

“Od ubiegłego roku wykonujemy też przeszczepy obu płuc jednocześnie, bo są choroby, gdzie nie wolno przeszczepiać jednego płuca, tylko dwa. To był milowy krok do tego, żeby zbliżyć się do przeszczepów w mukowiscydozie, gdzie konieczny jest właśnie przeszczep obu płuc” – mówi dr Jacek Wojarski, kardiochirurg odpowiedzialny za program transplantacji płuc w zabrzańskim ośrodku.

Jego zdaniem, pierwszy taki zabieg byłby w Zabrzu możliwy jeszcze w tym roku, średnio co roku operacji potrzebowałoby w Polsce 10 osób.

“Przeszczep płuc przywróciłby choremu na mukowiscydozę jakość życia. Najbardziej zagrożona zgonem grupa ludzi z tą chorobą powinna być skierowana do przeszczepu i taka opcja powinna być otwarta, jeśli chcemy być krajem nowocześnie leczącym” – podkreśla dr Wojarski.

Dodaje, że konieczna jest także poprawa jakości opieki nad chorymi na mukowiscydozę w Polsce, ponieważ średni czas przeżycia osób cierpiących na tę chorobę jest obecnie znacznie niższy niż za granicą.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 1400 chorych na mukowiscydozę. Na 2500 dzieci jedno rodzi się z mukowiscydozą. Każdego roku około 20 młodych ludzi między 10. a 25. rokiem życia umiera.

Mukowiscydoza jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. To choroba ogólnoustrojowa, atakująca wiele układów i narządów. Organizm produkuje lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, przede wszystkim w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym.

Mukowiscydoza objawia się głównie przewlekłą chorobą układu oddechowego – śluz zakleja oskrzela i oskrzeliki, utrudniając oddychanie. Mukowiscydoza wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną. Możliwe jest jedynie łagodzenie objawów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich leków i nowoczesnej aparatury można jednak znacząco wydłużyć życie chorych.

Autor: Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: