UCZELNIA:

Profesor Instytutu Muzyki także zdobywcą medalu Gloria Artis!

Kolejny Srebrny Medal Gloria Artis dla wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem – w dziedzinie muzyki. Odznaczenie odebrał prof. Andrzej Tuchowski, kompozytor i muzykolog.

W pracy naukowej prof. Tuchowski skupia się twórczości Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Benjamina Brittena czy zagadnieniach analizy i krytyki muzycznej. Jest autorem czterech monografii na temat muzyki, np. „Symbolika oper Benjamina Brittena”.

Ma spory dorobek również jako kompozytor. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych i muzykę akordeonową. Prof. Andrzej Tuchowski był też wielokrotnie nagradzany. Dwa razy otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Zdobył także pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Castelfidardo we Włoszech.

Poniżej biogram laureata (źródło: imu.uz.zgora.pl).

Andrzej Tuchowski

Jest wykładowcą Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu i  autorem czterech monografii: Symbolika oper Benjamina Brittena (Zielona Góra 1990), Benjamin Britten – twórca, dzieło, epoka (Kraków 1994), Integracja strukturalna w świetle przemian stylu Chopina, (Kraków 1996) oraz  Nacjonalizm, szowinizm, rasizm a europejska refleksja o muzyce i twórczość kompozytorska okresu międzywojennego(Wrocław 2015), a także przeszło 70 artykułów i rozpraw, opublikowanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Szwecji i Rosji.

W swej pracy naukowej koncentruje się przede wszystkim na problematyce estetycznej i techniczno-kompozytorskiej muzyki XIX i XX wieku, twórczości Chopina, Brittena, Szymanowskiego, ale także zagadnieniach analizy i krytyki muzycznej.

Jako kompozytor Andrzej Tuchowski może się także poszczycić znaczącym dorobkiem, zwłaszcza w zakresie muzyki do spektakli teatralnych oraz muzyki akordeonowej. Jest między innymi laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Castelfidardo we Włoszech w 2000 roku. Andrzej Tuchowski dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (1988, 1998).

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: