UCZELNIA:

Prof. Dorota Gondek-Rosińska – jedna z 50 Śmiałych

To kobiety o lwich sercach, które zmieniają świat, Polskę na lepsze – pisze o nich Paulina Reiter, redaktorka magazynu „Wysokie Obcasy”. Pismo przygotowało listę 50 Śmiałych – pań, które w 2017 roku wyróżniły się odwagą, pracowitością i solidarnością.

Znajdziemy tam kobiety ze świata polityki, kultury, biznesu czy także nauki. Ostatnia dziedzina może szczególnie zaciekawić mieszkańców Zielonej Góry i regionu. Do grona 50 Śmiałych włączono bowiem prof. Dorotę Gondek-Rosińską z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Badaczka zajmuje się symulacjami numerycznymi źródeł fal grawitacyjnych i poszukiwaniem sygnałów, które powstały w procesie zlewania się czarnych dziur. Uczestniczyła w badaniach, których celem było potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych. Odkrycie to zostało wyróżnione nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Prof. Rosińska zapowiedziała, że to dopiero początek. W kolejnych latach będzie powstawać bardziej czuła aparatura obserwacyjna. Pozwoli astronomom oglądać prawie tysiąc razy większy niż dziś obszar kosmosu.

Na liście 50 Śmiałych „Wysokie Obcasy” umieściły również m.in. Agnieszkę Holland, Anitę Włodarczyk i Martynę Wojciechowską.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: