UCZELNIA:

Praca już dla każdego? W rektoracie o wyzwaniach rynku

Według statystyk bezrobocie w Polsce spada. Nie oznacza to jednak, że dla każdego znalezienie zatrudnienia jest proste. O tym, od czego zależy szansa na pracę, toczy się dyskusja w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Na uczelni odbywa się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wyzwania współczesnego rynku pracy”. O teorii i praktyce związanej z zatrudnieniem rozmawiają samorządowcy, przedstawiciele urzędów pracy i nauczyciele akademiccy. W tym gronie znalazł się Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania zielonogórskiej uczelni.

Celem konferencji jest wymiana poglądów oraz prezentacja wyników badań dotyczących zatrudnienia, bezrobocia bądź dostosowania edukacji do rynku. Poruszane są także problemy konkretnych grup, m.in. młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. Prelegenci i dyskutanci oceniają skuteczność bieżących działań na rzecz aktywizacji zawodowej, np. ofert staży czy praktyk.

Na pewno nie jest to w stu procentach skuteczne, ale dziś jedno ze stosowanych. Przynosi jakieś efekty. Młodzież z tego korzysta. Wiele osób ma ułatwiony start i łatwiej znajduje pracę. Ale cały czas poszukujemy lepszych rozwiązań. Między innymi dlatego dyskusje, debaty na temat tego, jak rozwiązać problemy osób młodych.<span class="su-quote-cite">dr Janina Jędrzejczak-Gas, przewodnicząca komitetu naukowego konferencji</span>

A jak na rynku pracy odnajdują się studenci, co o nim wiedzą? O to zapytaliśmy dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania, prof. Piotra Kułyka.

Myślę, że jeśli chodzi o nasz wydział, to stan wiedzy jest w miarę dobry. Choć rynek jest akurat bardzo dynamiczny, wiele zmian na nim zachodzi. Odeszliśmy od czasów, kiedy były trudności ze znalezieniem pracy. Dziś ta sytuacja się odwraca. Większość studentów na ostatnim roku praktycznie już pracuje. Mamy coraz więcej ofert z firm, które z nami współpracują. Zatem myślę, że każdy dobry student spokojnie znajdzie pracę na tym zmieniającym się rynku?<span class="su-quote-cite">prof. Piotr Kułyk</span>

Tematyka konferencji ma również związek z XXXI edycją Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Stąd także obecność uczniów na spotkaniu. Młodzież ma okazję przyswoić informacje, które będą przydatne 12 stycznia podczas okręgowego etapu zmagań.

Pod koniec października stopa bezrobocia rejestrowanego w Lubuskiem wynosiła 6,5%. Dwucyfrowe są wskaźniki w powiecie międzyrzeckim (12,9%), krośnieńskim (11,1%) i żagańskim (10,7%).

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00