UCZELNIA:

Poznaj języki obce z uśmiechem. Komizm, żart i humor na UZ

Pod znakiem humoru, żartu i komizmu upłyną tegoroczne Dni Języków Obcych. Czy zaproszeni goście ujmą temat poważnie, czy wywołają uśmiech na twarzach? Z pewnością pokażą, że humor może pouczać i być ciekawym przedmiotem naukowego zainteresowania.

Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Neofilologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na uczelni odbędzie się m.in. konferencja naukowa z udziałem językoznawców, psychologów i filozofów. Poruszą zagadnienia tzw. czarnego humoru czy zachowania komizmu w przetłumaczonych tekstach.

Po pierwsze, zrozumieć komizm i mechanizmy, które go warunkują, we własnym języku, to już często jest pewien problem, też metodologiczny. Natomiast zrozumieć komizm w języku obcym, a potem jeszcze oddać go w tłumaczeniu na język ojczysty, to wyższa szkoła jazdy. Nie zawsze zresztą takie próby kończą się sukcesem. Zdecydowanie jest to bardzo trudne zadanie i często wręcz niemożliwe.dr Małgorzata Karczewska

Część wykładów będzie wygłoszona w języku obcym, dokładnie po włosku. Zieloną Górę odwiedzą przedstawiciele uniwersytetu w Genui i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do nauki języków obcych nakłonią warsztaty językowe. Lektorzy poprowadzą pokazowe lekcje japońskiego i rosyjskiego. Dodajmy, że są to języki, które można poznawać na uczelni – na bezpłatnych zajęciach lub w ramach studiów.

Zapraszamy do uczestnictwa w kursie języka japońskiego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ruszy kolejna, już dziewiąta edycja tego kursu. Natomiast co do języka rosyjskiego, zapraszamy również wszystkich chętnych do studiowania języka rosyjskiego w ramach kierunku filologia rosyjska. Taki kierunek u nas funkcjonuje, ma się dobrze. Z chęcią też przyjmiemy kolejnych chętnych w kolejnym roku. Nauka języka rosyjskiego przebiega również w grupie początkującej. Nawet jeśli ktoś wcześniej nie uczył się języka rosyjskiego, może przyjść, zostać studentem filologii rosyjskiej i te braki nadrobić.dr Małgorzata Karczewska

Dni Języków Obcych na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędą się między 3 a 5 grudnia w Instytucie Neofilologii.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: