UCZELNIA:

Polatamy? Ale tylko przy dobrej pogodzie! [UZ Nawigator]

Aeroklub Ziemi Lubuskiej co roku organizuje szkolenie na temat eksploatacji samolotów jesienią i zimą. Zagrożeń, ale też systemów zabezpieczania się przed nimi jest wiele. Pasjonaci lotnictwa utrwalali sobie tę wiedzę na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Piloci mają do dyspozycji rozmaite systemy i instalacje, które np. zapobiegają oblodzeniom.

Stosuje się różnego rodzaju rozwiązania. Termiczne, czyli poprzez wykorzystanie ciepła z silnika, poprzez płyny różnego rodzaju. W każdym razie analiza prognozy pogody przez pilotów i podjęcie decyzji, czy można lecieć, czy nie – to przede wszystkim do nich należy. Ale z naturą jeszcze nikt nie wygrał, więc zdecydowanie takie trudne warunki atmosferyczne czy zjawiska raczej się omija i nie decyduje na loty.Jacek Draganik, licencjonowany mechanik, ekspert działu techniki lotniczej

Organizacja szkolenia lotniczego na uczelni ma też związek z jej planami dotyczącymi lotnictwa. Trwają prace nad otwarciem kierunku studiów we współpracy z aeroklubem.

Najpierw to będzie kierunek związany z techniką lotniczą, a później – pilotaż samolotowy. Od wielu lat prowadzimy szkolenia w Przylepie i widzimy, jaki jest mniej więcej profil osób, które te szkolenia u nas wybierają. Młodych osób jest coraz więcej i dlatego też wychodzimy naprzeciw potrzebom i chcemy otworzyć kierunek w Zielonej Górze.Jędrzej Wiler, instruktor Ośrodka Szkolenia Lotniczego AZL w Przylepie

Na razie studenci będą mogli kształcić się w zakresie lotnictwa na Wydziale Mechanicznym. W ramach kierunku mechanika i budowa maszyn będzie tam prowadzona specjalność mechanika lotnicza.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X