UCZELNIA:

Połączenie uczelni: w poniedziałek podpis ministra Gowina

17 lipca będzie kolejnym ważnym dniem w historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. O 10:00 w Ministerstwie Nauki Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin podpisze rozporządzenie o konsolidacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Uniwersytetem Zielonogórskim.

Do Warszawy przybędą rektorzy obu uczelni: rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński oraz rektor PWSZ w Sulechowie prof. Marian Miłek. W myśl rozporządzenia ministra już 1 września sulechowski PWSZ stanie się Zamiejscowym Wydziałem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

To potwierdzenie tego, o czym po raz pierwszy oficjalnie poinformowano 22 lutego. Prof. Kuczyński i prof. Miłek przekazali informację o połączeniu opinii publicznej. 18 kwietnia wniosek o konsolidacji trafił w ręce ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, przy okazji jego pobytu na naszej uczelni.

Połączenie, to swoiste akademickie małżeństwo z rozsądku i odpowiedź obu rektorów na zmiany w finansowaniu małych i średnich uczelni, jakie zajdą wraz z wprowadzeniem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawy 2.0. Kolejną przyczyną, która doprowadziła do konsolidacji był wskaźnik demograficzny. Liczba absolwentów szkół wyższych na 10 tys. mieszkańców przez ostatnie 7 lat spadła z 98 do 45. Proporcjonalnie zmniejszyła się też liczba studentów – kilka lat temu w Sulechowie studiowało 4 tys. studentów, dziś jest ich ok. 400, więc baza dydaktyczna jaką dysponuje PWSZ jest po prostu niewykorzystana.

Przypomnijmy, że tegoroczna rekrutacja prowadzona jest jeszcze odrębnie przez dwie uczelnie. Obecnie PWSZ rekrutuje na siedem kierunków studiów I stopnia (studia licencjackie i inżynierskie): administracja, energetyka, gospodarka i rozwój zrównoważony, ogrodnictwo, technologia żywności i żywienie człowieka, turystyka i rekreacja, żywienie człowieka i dietoterapia.

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: