UCZELNIA:

Po wybuchu wojny jeszcze ściślejsza współpraca uczelni z Ukrainą

Jak wygląda współpraca Uniwersytetu Zielonogórskiego z Ukrainą po wybuchu wojny? Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. Marcin Mrugalski przyznaje, że związki były silne długo przed agresją rosyjską, teraz zostały jeszcze zintensyfikowane lub zmieniony został ich kierunek.

Na uczelni pracuje też sporo wykładowców zza wschodniej granicy.

W tej chwili nie zgadzamy się, aby nasi pracownicy z wiadomych względów jeździli na Ukrainę. Z drugiej strony jest bardzo duża wola przyjazdu do nas. Zazwyczaj to są oczywiście panie. Wszystkie granty przenieśliśmy z Rosji, Białorusi na Ukrainę. Daliśmy możliwość przyjeżdżania Ukraińcom do nas, żeby mogli z nami współpracować.

Ukraina bardzo mocno stawia na współpracę międzynarodową. – Wchodzą niemal we wszystko – zaznacza prof. Mrugalski. Uczelnia z kolei aplikowała o projekt „Solidarni z Ukrainą” i w ramach tego programu gościła maturzystów, z których spora część rozpoczęła studia w Zielonej Górze. Chodziło o dokształcenie z języka polskiego.

I taka grupa kilkudziesięciu osób była u nas przez 5-6 miesięcy kształcona. Ja wręczałem certyfikaty, większość została u nas na studia.

Obecnie na Uniwersytecie Zielonogórskim kształci się 125 studentów z Ukrainy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00