POLSKA I ŚWIAT:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Po spotkaniu rektora UZ z ministrem Gowinem: „temat koronawirusa jest podstawowy”

Miało dotyczyć kierunku lekarskiego i mechaniki lotniczej, ale skoncentrowało się na kwestii koronawirusa. Spotkanie rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego musiało nieco zmienić swoją tematykę. Choć uczestnicy rozmawiali o sprawach regionalnej uczelni, priorytetem była sytuacja zdrowotna w kraju.

– Pan wicepremier zawsze wspierał naszą uczelnię, w ogóle wspierał małe, regionalne uczelnie. Dzisiaj mieliśmy kontynuować nasze rozmowy i w dużej mierze je kontynuowaliśmy. Natomiast wynikła taka sytuacja, jaka wynikła. Myślę, ze tematem podstawowym jest temat koronawirusa – mówił po spotkaniu prof. Tadeusz Kuczyński, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wicepremier Jarosław Gowin podziękował władzom uczelni i Szpitalowi Uniwersyteckiemu za profesjonalne podejście do sprawy.

Poziom profesjonalizmu działania powoduje, że wyjadę stąd spokojny. Wszystkie procedury zadziałały w sposób wzorcowy, zaangażowanie kadry i uniwersyteckiej, i szpitalnej jest również wzorcowe. Chcę też poinformować, że rząd przeznaczył dodatkowe środki dla tych szpitali, które są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Do województwa lubuskiego trafiło już 5 milionów złotych, z czego ponad 2 miliony zostaną skierowane do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Ponadto szef resortu nauki poinformował, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy rząd przeznaczy ponad 2,7 miliarda złotych na ochronę zdrowia. Część z tych pieniędzy trafi na zapobieganie epidemii koronawirusa.

Aktualną sytuację w Szpitalu Uniwersyteckim przedstawił Jacek Smykał, kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego.

Mamy 3 pacjentów. Jeden pacjent jest pacjentem zerowym, dwóch pacjentów będzie pewnie wypisanych do domu. Bardzo ważna jest dynamika tego zakażenia. Codziennie możemy przyjmować po kilkanaście osób, szybko wykonujemy badania. To, o czym wielokrotnie mówiliśmy, to właśnie tempo wykonywania badań. Dostęp do szybkiej diagnostyki bardzo usprawniłby pobyt pacjentów na oddziale zakaźnym. Spodziewamy się, że może być bardzo dużo zakażeń, ale patrzymy na to optymistycznie. Personel jest przygotowany, mamy bardzo dobry zespół lekarzy, przygotowane pielęgniarki, bardzo dobrze przygotowany oddział do prowadzenia tego typu pacjentów.Jacek Smykał

Minister Jarosław Gowin dodał też, że ważne jest zachowanie podwyższonych standardów higieny. Wspomniał także, że wzmocnione zostaną kontrole na granicach Polski, szczególnie zachodniej i południowej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X