UCZELNIA:

Pieniądze to nie wszystko? W biznesie – dużo. O studenckiej przedsiębiorczości na UZ

Studenci z głową pełną pomysłów są na dobrej drodze do zawodowego sukcesu. Czasem potrzeba im wsparcia – czy to finansowego, czy w formie podpowiedzi, jak zacząć swój biznes. Pomocą służą specjaliści zaproszeni na Tydzień Przedsiębiorczości.

Przez najbliższe kilka dni w różnych punktach Uniwersytetu Zielonogórskiego młodzi ludzie usłyszą wskazówki, jak założyć i prowadzić swoją firmę.

Wiadomo, że nie każdy chce pracować na etacie. Niektórzy myślą o tym, by założyć własną firmę. W związku z tym staramy się przybliżyć studentom informacje dotyczące właśnie założenia działalności gospodarczej. Z nami jest punkt informacji o funduszach europejskich oraz program Erasmus+. No i stoisko Biura Karier – na tym stoisku zachęcamy studentów, by w Tygodniu Przedsiębiorczości wzięli udział w warsztatach, szkoleniach i spotkaniach z osobami, które mają własne biznesy i mogą przekazać swoje doświadczenia, jak je poprowadzić, aby przetrwały.Monika Rutkowska, Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego

Na wspomnianych spotkaniach zagości m.in. Filip Czeszyk, który opowie o karierze w branży artystycznej. Do zakładania spółdzielni socjalnych zachęci natomiast Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Wielu młodych ludzi zastanawia się, skąd wziąć pieniądze na własną działalność. Mogą skorzystać na przykład z funduszy europejskich – w formie dotacji lub pożyczki.

Część studentów ma już swoje firmy, często bardzo innowacyjne. Pytają, skąd uzyskać środki na ich rozwój. W tym momencie przede wszystkim są możliwości otrzymania pożyczki na otwarcie czy rozwój firmy. Na otwarcie działalności można uzyskać do ok. 90 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o dotacje, jest to zazwyczaj ok. 20 tysięcy. Kwoty są różne, zależy od tego, jaki jest program współfinansowany z funduszu.Marta Rosiak, specjalista ds. funduszy europejskich

Są i tacy, którzy chcą najpierw spędzić część studiów poza Polską lub odbyć zagraniczne praktyki. Wtedy najlepiej zgłosić się do osób odpowiedzialnych za program Erasmus+.

Jeśli chodzi o wyjazd na praktykę – warto się szybko decydować, ponieważ rekrutacja jest ciągła. Trwa do wyczerpania środków, na tę chwilę jeszcze je mamy. Co zrobić na początek? Należy samemu znaleźć firmę, do której chciałoby się aplikować, uzyskać zgodę tej firmy na przyjęcie, a następnie złożyć aplikację on-line i dołączyć wszystkie wymagane dokumenty.Olga Koralewska, Biuro Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego

Natomiast rekrutacja na studia jest obecnie zakończona. Terminu kolejnego naboru można się spodziewać na stronie erasmus.zgora.pl.

W ciągu tygodnia punkty informacyjne Biura Karier UZ, programu Erasmus czy funduszy Europejskich znajdziecie na Wydziale Nauk Biologicznych oraz Wydziale Zamiejscowym w Sulechowie. Szczegóły – w programie Tygodnia Przedsiębiorczości na stronie Biura Karier.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00