UCZELNIA:

Pacjent i lekarz na wokandzie, czyli po co nam prawo medyczne? [UZ Nawigator]

– Pacjenci są coraz bardziej świadomi swoich praw, ale nadal brakuje tej wiedzy u pracowników służby zdrowia – twierdzi dr Joanna Zdanowska, opiekunka Koła Naukowego Prawa Medycznego “Corius”. Organizacja chce uczyć personel medyczny i pacjentów, jak bronić swoich praw, zwraca też uwagę na prawny wymiar obecnej sytuacji epidemicznej w kraju.

Koło powstało na Uniwersytecie Zielonogórskim w czerwcu ubiegłego roku, jednak pierwsze informacje o nim pojawiły się pod koniec marca. To właśnie wtedy organizacja zaczęła publikować na portalu społecznościowym materiały nt. koronawirusa.

Z racji tego, że wówczas wchodziły rozporządzenia wszelkiej maści odnośnie do pandemii COVID-19, to niejako zajmowaliśmy się informacją społeczeństwa na temat rozporządzeń, wyjaśnianiem tych przepisów. Zaczęliśmy uświadamiać ludzi prawnie, szczególnie pod względem regulacji, które wchodziły.

Członkowie koła chcą również zająć się tematem szczepień. Wstępem do poruszenia tej kwestii było Zielonogórskie Seminarium Prawnomedyczne.

Była prezentacja na temat odmowy poddania się szczepieniom ochronnym. Poruszyła odmowę szczepień nie tylko pod względem prawnym, ale może przede wszystkim – pod względem medycznym. Planujemy, aby było to poszerzone.
Chcemy edukować rzetelnie. Wszystkie informacje, które podajemy, są informacjami rzetelnymi i sprawdzonymi. Treści, które publikujemy, podlegają sprawdzeniu przez naszych wykładowców.

Koło naukowe “Corius” zajmuje się również prawami pacjenta, odpowiedzialnością zawodową personelu medycznego czy błędami medycznymi. Upowszechnia tę wiedzę nie tylko wśród studentów prawa i kierunków medycznych, ale wśród całego społeczeństwa.

Właściwie jak w każdym z obszarów, są niedobory wiedzy. Nieznajomość prawa szkodzi. Cieszę się więc, że zainteresowanie prawem medycznym przejawiają nie tylko prawnicy, ale również medycy. Zadaniem koła jest właśnie pogłębianie, popularyzowanie tej wiedzy. Z jednej strony cały czas widzimy wzrost spraw sądowych, roszczeń pacjentów – pacjenci są coraz bardziej świadomi swoich praw. Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na wiedzę ogólną pracowników służby zdrowia, to jest lepiej z każdym rokiem, ale nadal brakuje tej wiedzy.

Więcej o działalności koła – w całej audycji “UZ Nawigator”.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: