UCZELNIA:

Od 15 lat robią niezły jazz! Muzycy z UZ zagrają jubileuszowy koncert

Projekty płytowe z różnymi artystami, liczne koncerty i prace naukowe to część znacznego, 15-letniego dorobku kierunku jazz i muzyka estradowa. Pracowali na niego studenci, absolwenci i pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego. To także ważna część zielonogórskiej kultury, znanej w kraju i za granicą. To po prostu trzeba uczcić!

W ciągu 15 lat jazzu i muzyki estradowej na UZ ukształtowało się wiele zespołów, które pokazują rozmaite oblicza muzyki jazzowej. Uczelnianemu Big Bandowi czy grupom wokalnym często towarzyszyli na występach muzycy światowego formatu.

Ta lista jest naprawdę ogromna. Wspomnę koncerty z Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Baronem, Piotrem Wojtasikiem, Grzegorzem Nagórskim, Urszulą Dudziak. Jest to dla nas artystyczne wyzwanie, bo za każdym razem przygotowywaliśmy specjalny, nowy program muzyczny. Wielokrotnie sięgaliśmy do repertuaru właśnie tych artystów. Jest to duży sprawdzian dla młodych muzyków. Poprzez tę współpracę powstawały też pewne kontakty, które mają także swoje owoce w przyszłej pracy naszych absolwentów.prof. Jerzy Szymaniuk, wykładowca w Instytucie Muzyki UZ, kierownik uczelnianego Big Bandu

Osoby związane z jazzem i muzyką estradową mają swój wkład także w festiwal Green Town of Jazz. Służy on prezentowaniu twórczości młodych wykonawców i promuje jazz, pokazując, jak wiele może mieć form.

Zawsze jest miejsce dla naszych studentów, absolwentów, dla tych muzyków, którzy dość dawno opuścili nasze mury, ale funkcjonują świetnie na rynku. Mają okazję powrócić niejako do Zielonej Góry z bardzo profesjonalnym projektem. Obecnie ilość odcieni muzyki jazzowej jest tak ogromna, że na pewno słuchacze zawsze znajdą coś dla siebie. Staramy się popularyzować tę muzykę poprzez różne formy wykonawcze, jak i zespoły grające w różnej stylistyce.prof. Jerzy Szymaniuk

15-lecie kierunku jazz i muzyka estradowa też będzie formą podtrzymywania kontaktu z publicznością. We wtorek, 21 maja w Filharmonii Zielonogórskiej, na koncercie „All that jazz” usłyszymy utwory przygotowane przez instrumentalistów i wokalistów, w tym zespół gospel. Występ tego ostatniego będzie finałem warsztatów gospel w Instytucie Muzyki. Obchody jubileuszu rozpoczną się o godzinie 19:00. Wstęp jest wolny.

Poniżej cała rozmowa z prof. Jerzym Szymaniukiem.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: