UCZELNIA:

Nowy Kisielin między nauką a biznesem. O Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii

Jak sami mówią, są na pierwszej linii w kontakcie z przedsiębiorcami. Firmy coraz częściej zgłaszają się do nich po wsparcie, a i oni wyciągają pomocną dłoń. Na antenie Radia Index o współpracy nauki i biznesu opowiedzieli przedstawiciele Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

CPTT działa w Nowym Kisielinie. Monitoruje projekty badawcze prowadzone na wydziałach uczelni i świadczy usługi doradcze dla przedsiębiorstw, np. z zakresu zarządzania własnością intelektualną. Jednym z ważniejszych działań jest też edukacja młodzieży. Centrum wyjaśnia, jak być człowiekiem przedsiębiorczym.

Są to często ludzie świadomi swoich pomysłów, jednak nie do końca mają wiedzę. Komuś się wydaje, że jeżeli wyceni swoją pracę na jakąś kwotę, to on te pieniądze dostanie. Nawet jeżeli założy działalność gospodarczą. A szczególnie jeżeli zacznie coś sprzedawać, nie daj Boże od początku za granicę i okaże się, że nie zapłacił jakiegoś podatku. Nie mamy problemów z tym, żeby kogoś przekonać do przedsiębiorczości. Bardziej staramy się uświadomić mu, jak prawidłowo działać na wolnym rynku pracy. Temu służą nasze szkolenia.Karol Dąbrowski

Do zdobywania wiedzy motywuje to, że pracodawcy zgłaszają się do Centrum, by znaleźć nowych pracowników. Na tym jednak nie koniec pracy ekspertów z Nowego Kisielina. Od 2008 roku CPTT należy do sieci Enterprise Europe Network. Dzięki temu może pokazywać możliwości, jakie daje współpraca międzynarodowa. Takie wsparcie jest oferowane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom.

Mamy dość szerokie spektrum działania – poprzez porady dotyczące pozyskiwania funduszy europejskich czy szkolenia, jak wejść na zagraniczne rynki, jak wygląda VAT w transakcjach międzynarodowych. Również pomagamy firmom w poszukiwaniu partnera zagranicznego. Możemy stworzyć profil firmy i umieścić w bazie. Kolejnym sposobem na poszukiwanie partnera jest wyjazd z firmami na targi lub międzynarodowe giełdy kooperacyjne. Tam firma bezpośrednio spotyka się z firmą zagraniczną. Jest to bardzo skuteczne narzędzie. Możemy się pochwalić, że nasze firmy podpisały około 30 umów. Jędrzej Danilewicz

Enterprise Europe Network zrzesza ok. 600 partnerów z całego świata. Poza centrami transferu technologii są nimi izby przemysłowo-handlowe i stowarzyszenia. Więcej o działalności CPTT UZ i sieci Enterprise Europe Network usłyszycie w całości wywiadu.

Karol Dąbrowski, Jędrzej Danilewicz – Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: