UCZELNIA:

Młodzież (i nie tylko) mierzy się na uczelni z zawiłościami polszczyzny

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętem, które przypomina, jak wielką rolę odgrywa język w naszym życiu. To także okazja, by sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie. Od lat wiedzę o języku polskim promuje Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Organizuje wydarzenia, które zawierają w sobie element językowej rywalizacji, ale także edukacji.

W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na uczelni składają się z dwóch części: dyktanda oraz konkursu „Potyczki z polszczyzną”.

Dyktando robimy po raz pierwszy. Sama jestem bardzo ciekawa, jak wypadnie – jest przeznaczone dla wszystkich. Natomiast druga część jest skierowana do licealistów. Są wcześniej zgłoszeni, zarejestrowani i będą uczestniczyli w rywalizacji zespołowej.prof. Anna Wojciechowska, współorganizatorka wydarzenia

W zmaganiach wzięła udział m.in. młodzież z Wolsztyna, Nowej Soli i oczywiście Zielonej Góry. Uczniowie przyznają, że polska ortografia nie należy do najprostszych, ale to sprawia, że jest wyjątkowa. Nasz poziom językowej wiedzy zależy natomiast od tego, ile czasu poświęcamy na jej zgłębianie.

Myślę, że jeśli ma się takie wyczucie w sobie, co jest prawidłowe, a co nie, to wszystko przychodzi łatwo. Na pewno jeśli się dużo czyta, to te zasady wchodzą same do głowy, bo widzi się słowa na papierze. Nauczyciele też muszą to dobrze wytłumaczyć. U nas w szkole jakoś super dużo czasu się ortografii nie poświęca, a mimo to uważam, że jest to wystarczająca ilość.Emilia Gabler, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie

Patronat nad obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego objął prorektor ds. studenckich, prof. Wojciech Strzyżewski oraz dziekan Wydziału Humanistycznego, prof. Jarosław Dudek.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00